Fűtetlen lakásban is pörög a hőmennyiségmérő
István szegedi távfűtéses lakásában elemeket cseréltek a hőmennyiségmérőkben és felhívták a figyelmét, hogy ilyenkor érdemes nézni egy darabig, hogy jól működnek-e. A nyugdíjas gépész ekkor kezdte el vezetni a kiírt értékeket.
Mivel még nem volt annyira hideg, hogy fűtés igényeltek volna, nem nyitották ki a radiátorokat, ám meglepetésére mégis fogyasztást jeleztek a mérők.
A készülék a leírása szerint nem regisztrálhat fogyasztást, ha a radiátor nem üzemel.
Felkereste panaszával a hőszolgáltatót, ahol egyszerűen azt válaszolták, hogy azért jelez fogyasztást, mert biztosan fűt, de ellenőrizni nem mentek ki.
A Délmagyar is megkérdezte az illetékest, ahol azt mondták, hogy a szabályozó szelepek „0” állása nem azt jelenti, hogy teljesen le van kapcsolva a fűtés. A készülékek akkor is fogyasztást regisztrálnak, ha a radiátor hőmérséklete legalább 2 fokkal magasabb, mint a helyiségé. Például reggeli szellőztetésnél ha hideg éri közvetlenül az érzékelőt, akkor automatikusan bekapcsol a szelep, ez „0” állásnál is 6-8 fokos „fűtést” jelent. De jelezhet kismértékű fogyasztást az is, ha a szennyeződés kerül a szeleptányér alá, ez oda-vissza elzárással orvosolni lehet.
A választ a lakástulajdonos nem fogadta el. Egyrészt nem volt még idén olyan hideg, ami szellőztetésnél ekkora különbséget jelentett volna, másodszor az esetleges szennyeződést is eltávolította az említett módszerrel. És ami legfontosabb, ha nem fűtött, nem akar fizetni, ha már pont amiatt szerelték be a hőmennyiségmérőket, hogy mindenki csak a saját fogyasztása után kapja a számlákat.
Forrás: Délmagyar
Címlapfotó: MTI – Máthé Zoltán