Főváros: megvan a Tisza-, Fidesz- és Vitézy-LMP-frakciók első közös ügye
Az új összetételű Fővárosi Közgyűlést a főpolgármester, Karácsony Gergely és 32, a fővárosi listáról mandátumot szerzett képviselő alkotja. Elsőként a főpolgármester tett esküt, majd őt követték a képviselők.
Karácsony Gergely az eskütételeket követően mondott beszédében kiemelte: Budapesten nem az egyik vagy a másik politikai oldal van hatalmon, hanem a budapestiek. Budapest nagyszerűsége a sokszínűségében rejlik – hangsúlyozta.
A testületben tíz-tíz képviselője van a Fidesz-KDNP-nek és a Tisza Pártnak, a Demokratikus Koalíciónak három, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak három, a Vitézy Dáviddal Budapestért – LMP-Zöldeknek szintén három, a Párbeszéd-Zöldeknek kettő, az MSZP-nek egy.
A főpolgármesteri beszédet követően megkezdte munkáját a közgyűlés, amely várhatóan a nap folyamán tizenkét előterjesztésről tárgyal majd.
SZMSZ
A szervezeti és működési szabályzatról (szmsz) folytatott vita során a Fidesz-, a Tisza- és a Vitézy-LMP-frakciók összefogtak Karácsonnyal szemben.
Azt akarták elérni, hogy szavazzanak az új szmsz-re adott módosítókról is, mivel nem minden pont került be az előterjesztésbe, amit a pártok akartak – közölte élő helyszíni tudósításában a 24.hu. A főpolgármester azonban amellett érvelt, hogy az önkormányzati törvény értelmében a közgyűlés csak az általa benyújtott szmsz-javaslatról szavazhat.
Végül egy ötperces szünet után Vitézy Dávid javaslatára elnapolták az szmsz-ről szóló szavazást, a főpolgármester pedig a kormányhivatal álláspontját fogja kérni a jogvitában.
Karácsony a frakciókkal egyeztetett a javaslat előtt, amely 45-ről 15-re csökkentené a tanácsadóinak a számát, miközben frakciók mellett dolgozó tanácsadókét 8-ról 10-re, az adminisztratív dolgozókét 9-ről 10-re emelné, valamint megemelné a képviselői béreket. Az utóbbit szerinte az indokolja, hogy most nem a kerületi polgármesterek, hanem főállású képviselők alkotják majd a közgyűlést. A képviselői illetmény eddig a főpolgármester havi fizetésének, vagyis 1,5 millió forintnak a negyede volt, ami Karácsony szerint nem követte az inflációt és átlagbér-emelkedést – mostantól a naptári évet megelőző év októberére közzétett rendszeres bruttó átlagkereset illeti majd meg őket, ami a legmagasabb kerületi tiszteletdíjakhoz közelíti a képviselői javadalmazást.
A Telex azt írta, a magyar belpolitika egyik legizgalmasabb terepe lehet a Fővárosi Közgyűlés a következő hónapokban, mivel Karácsony Gergelynek nem sikerült többséget kialakítania maga mögött, így minden egyes döntést alkuk sorozata előzhet meg. Ez egyfelől jelentősen meghosszabbíthatja a döntéshozatalt és akár meg is nehezítheti Budapest működését, másrészt olyan demokratikus viszonyokat teremthet, amelyektől az elmúlt 14 évben elszoktunk – olvasható a lapban.
Címlapkép: A képviselők hivatali esküt tesznek a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésén a Városháza dísztermében 2024. október 4-én. (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)