Fordulat a Honvédkórházban: több orvos mégis vállal túlórát
Visszalépett 10-15 Honvédkórházban dolgozó orvos abból a 45-ből, aki korábban felmondta az önkéntes túlmunkaszerződését – írja a Népszava.
Béremelést ígértek, megnyíltak a műszerraktárak
Zacher Gábor, a sürgősségi osztály vezetőjének lemondása után óránként 6-8000 forintos béremelést ígértek az ottmaradó szak- és váltásvezető orvosoknak, és hirtelen a honvédségi műszerraktárak is megnyíltak – ezzel olyan problémákat enyhítettek, melyekre eddig hiába hívta fel a vezetőség figyelmét Zacher.
Látványos kilépése mellett viszont elterelődött a figyelem egy fontos krízishelyzetről: a traumatológusok és az aneszteziológusok 40 százaléka bejelentette, nem vállal többet önkéntes túlórát. Ennek előzménye júniusban kezdődött, amikor a Honvédkórház vezetősége megvonta a túlmunkáért adható juttatásokat.
Az érintett orvosok több tízezer forinttal kaptak kevesebbet a következő hónapban – volt, akinél ez százezer forintos fizetéscsökkenést jelentett. Szeptemberre a 112 érintett orvos közül 45-en felmondták az önkéntes túlmunkaszerződésüket.
Volt, akit azzal fenyegettek, sehol nem kap majd munkát
Az egészségügyi dolgozók alapvető munkaideje heti 40 óra, melyre a munkáltató kötelezően elrendelhet további 8 órányi műszakot, amely fölött további 12 óra vállalható önként, melyet általában külön szerződés szabályoz. Ez azt eredményezte, hogy a hónap elejétől a szerződésüket felmondó orvosokat a korábbi 60 óra helyett csak heti 48 órára oszthatták be a kórházban. A munkaerőhiány miatt ez a kiesés a tervezett műtétek csúszásával fenyegetett, és az ügyelet megszervezésében is nagy problémát jelentett.
Miközben a sürgősségin pénzt és eszközöket kaptak, a 45 önkéntes túlmunkaszerződését felmondó orvoshoz még csak nem is szóltak. Elterjedt köztük az a rémhír is, hogy a Semmelweis Egyetemről vesznek át aneszteziológusokat, így a munkájukra már nincs is szükség. Ez később megcáfolódott. Volt, akinek azt mondta a főnöke, ha nem dolgozik, a kórház kevesebb ellátásért kap majd pénzt az egészségbiztosítótól, és ezzel is tovább romlanak a havi bérek. Volt, akit azzal fenyegettek, ha ott nem elég kitartó, akkor sehol nem kap munkát a magyar egészségügyben.
Megvalósulhatnak most már a tervezett műtétek
A lap úgy tudja, a 45 túlmunkaszerződésből kilépő orvosból mostanra 10-15-en visszaléptek és ismét vállalják a heti 12 órányi többletmunkát.
Velük együtt már lehetnek annyian a kórházban, hogy a tervezett műtétek időben megvalósulhassanak.
Ez viszont elég lehet arra is, hogy a kórház vezetése ne kerüljön lépéskényszerbe, és ne történjen semmilyen érdemi változás. A még fennmaradó ellenállók valószínűleg kitartanak álláspontjuk mellett akkor is, ha nem érnek el eredményt: a kieső bevételt vagy megkeresik valahol kisegítő orvosként, vagy egyszerűen megelégszenek kevesebb fizetéssel.