Ciklon pusztított, majd erős földrengés rázta meg Új-Zélandot
Az amerikai földtani intézet (USGS) mérése szerint 5,7 erősségű földrengés hipocentruma az Északi- és Déli-szigetet elválasztó Cook-szoros alatt, mintegy 50 kilométeres mélységben volt. Az új-zélandi GeoNet országos földrengésfigyelő központ azonban 6,1 erősségű rengésről számolt be Wellington közelében.
Szökőárriasztást nem adtak ki, az esetleges károkról egyelőre nem érkezett jelentés.
A földrengést a közösségi médián is több tízezren jelezték, a legnagyobb városban, Aucklandben és a Déli-szigeten fekvő Christchurchben is érezték – számolt be a New Zealand Herald.
#BREAKING: A 6.2 magnitude earthquake has struck near the city of Wellington in New Zealand.
Reports say it was felt by thousands of residents, but it is unclear how much damage has been caused. @MarkWBurrows#9Newspic.twitter.com/bBpqLGOzyS
— 9News Australia (@9NewsAUS) February 15, 2023
A szemtanúk közlései szerint a földmozgás 30 másodpercig tartott.
Az amerikai földrengésfigyelő intézet, az USGS 5,7 erősségű földmozgást érzékelt.
Szükségállapotot vezettek be
Új-Zélandon a napokban a Gabrielle ciklon okozott súlyos károkat. A vihar miatt négy ember vesztette életét, rengeteg embert kellett kimenekíteni, az áradások és földcsuszamlások sok települést vágtak el a külvilágtól. Az országban kedden szükségállapotot jelentettek be.
Az ötmillió lakosú Új-Zéland az úgynevezett csendes-óceáni Tűzgyűrűn, egy szeizmológiai törésvonalon fekszik, ahol gyakoriak a földrengések és vulkánkitörések. 2011-ben súlyos földrengés rázta meg a Déli-szigeten álló Christchurch városát. A 6,3-as földmozgás 185 emberéletet követelt, és lerombolta a belváros nagy részét.
Hétfőn és kedden Romániában is rengett a föld, kisebb károkat okozva Olténiában. Szakértői nyilatkozatok szerint nincs összefüggés a romániai és a február 6-ai török-szíriai földrengések között.
(MTI)
Címlapkép: New Zealand Defence Force / AFP