Férjével egyszerre hunyt el Judith Leiber, a világhírű magyar táskatervező
97 évesen New York-i otthonában elhunyt Judith Leiber, a világhírű magyar táskatervező, akinek munkái hosszú évtizedek óta a világsztárok és a First Ladyk kedvencei közé tartoztak, írja a Vogue. A művész és férje, Gerson Leiber egyszerre távoztak az élők sorából, alig pár órás különbséggel.
Leiber minden egyes színes, csillógó, aprólékosan megmunkált csodája több héten át, kézzel készült. “Szeretek olyan dolgokat csinálni, amik bolondosan néznek ki, mégis praktikusak” – nyilatkozta a tervező. “A mániám az olyan táskák készítése, amik üresen is nagyon jól mutatnak.”
Judith Leiber, vagyis lánykori nevén Pető Judit 1921-ben budapesten született egy vagyonos zsidó család gyermekeként. A londoni King’s College-ban hallgatott vegyészetet, és kozmetikusnak készült, de a háború miatt ez az álma nem válhatott valóra. 1939-ben tért vissza Magyarországra, ahol ő volt az első női diák a táskakészítő Pessl cégnél, majd a budapesti táskakészítők céhének tagjai között is ő volt az első nő.
A nácik elől Svájcba menekült, majd még Európában megismerkedett leendő férjével, Gerson Leiber amerikai katonával, aki civilben absztrakt festőként dolgozott. 1946-ban New Yorkba költöztek, és életük hátralévő 72 évét együtt töltötték.
A házaspár 1963-ban alapította meg a Judith Leiber márkát, miután a tervezőnő már 16 éve dolgozott a kiegészítők iparában. Sokféle táskát csinált, de a legismertebbek a Fabergé tojásokra emlékeztető, 1967-ben bemutatott szikrázó darabjai, amiken több ezer kristály ragyog.
Judith Leiber volt az első nő, akit Coty díjjal jutalmaztak munkásságáért.
Címlapkép: Richard Gummere/New York Post Archives /(c) NYP Holdings, Inc. via Getty Images