Kihirdették a felvételi ponthatárokat, több mint 90 ezer hallgatót vettek fel
A központi ponthatárváró rendezvényt Debrecenben tartották, de Budapesten és számos más nagyvárosban is szerveztek hasonló Pont Ott Partit. Akinek most nem sikerült bejutnia a megjelölt felsőoktatási intézménybe, július 30. és augusztus 7. között, a pótfelvételi eljárás keretében jelentkezhet máshová – írja az MTI.
Immár második éve több mint 90 ezren jutottak be a megújult, versenyképes magyar felsőoktatásba – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium a ponthatárok kihirdetése után. Az összegzés szerint
tovább növekedett a műszaki, természettudományos, mérnöki, informatikai képzésekre, agrár- és orvos-egészségtudományi képzésekre, valamint a tanár- és tanítóképzésre felvettek száma is. Ez utóbbi a második legnépszerűbb képzési terület lett.
“Kiemelendő, hogy minden második egyetemista vidéki egyetemre nyert felvételt. Az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően tízből nyolc felvett állami ösztöndíjasként kezdheti meg tanulmányait” – olvasható a közleményben.
Csaknem hétezer hallgatót vettek fel az idei központi felvételi eljárásban a Szegedi Tudományegyetemre (SZTE) – közölte az intézmény oktatási igazgatója szerdán. Szakál Péter a szegedi Pont Ott Partin elmondta, az SZTE-re 8395-en jelentkeztek első helyen és 6848 új hallgatót vettek fel. Alapképzésen 4479-en, mesterképzésen 1183-an, osztatlan képzésen 947-en, felsőoktatási szakképzésen pedig 239-en kezdik meg tanulmányaikat. Közülük állami ösztöndíjas képzésen 5742, önköltséges finanszírozási formában 1106 új hallgató tanul majd. Szegeden 6599, Hódmezővásárhelyen 202, Békéscsabán 47 hallgató kezdi meg tanulmányait.
Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi képzőhelyén, a Budapesti Gazdasági Egyetemen (BGE) szeptemberben 5948 elsőéves kezdheti meg tanulmányait – közölte az intézmény. Azt írták, a BGE továbbra is piacvezető a gazdálkodási és menedzsment, a kereskedelem és marketing, a nemzetközi gazdálkodás, a pénzügy és számvitel, a turizmus-vendéglátás és az emberi erőforrások gazdasági alapszakon, ezekre összesen 3850 hallgató nyert felvételt.
Szeptemberben 4409 elsőéves kezdheti meg tanulmányait a győri Széchenyi István Egyetemen, ami az elmúlt tíz év második legmagasabb adata. Az előző évi rekordtól mindössze egy százalékkal marad el – tudatta a felsőoktatási intézmény szerda este. A tájékoztatás szerint a ponthatárok a szakok jelentős részén emelkedtek a tavalyihoz képest. A magyar nyelvű, nappali munkarendű járműmérnök alapszakra az elmúlt évi 288 helyett ezúttal 294, mérnökinformatikára 280 helyett 310 ponttal lehetett bejutni, de emelkedés történt a gazdaságinformatikus alapszakon is. Nemzetközi tanulmányok szakon 418, jogász szakon levelezős munkarendben pedig a maximális 500 pont közelébe, 487 pontra nőtt a ponthatár.
A tavalyihoz hasonlóan idén is sokan szerettek volna továbbtanulni a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE), a mintegy 11 ezer jelentkező közül 2218-an jutottak be valamelyik képzésre – tudatta az intézmény közleményben szerdán. Az általános eljárásban az előző évhez képest idén több hallgatót vettek fel az államtudományi és nemzetközi tanulmányok karra, ahol 959-en kezdhetik meg a 2024/2025-ös tanévet. A nappali munkarendű támogatott alapképzések közül a nemzetközi igazgatási szak angol nyelven induló képzésénél 434 pont, a magyar nyelvűnél pedig 431 pont kellett a bejutáshoz. A közigazgatás-szervező szak nappali támogatott képzésénél 293, a levelezőnél 320, az államtudományi osztatlan nappali munkarendű támogatott képzésnél 347 pont volt a határ.
A rendészettudományi karon is többen kezdhetik meg tanulmányaikat, mint az előző évben, most 781 elsőévest várnak. A fokozott érdeklődés a ponthatárokban is megmutatkozott: a nappali munkarendű képzések közül idén is a bűnügyi alapszak bűnüldözési szakirányán volt szükség a legtöbb pontra, 420-ra. A levelező munkarendű képzések közül a bűnügyi igazgatási alapszak bűnügyi nyomozó szakirányán 428, míg a rendészeti igazgatási alapszak közrendvédelmi szakirányán 440 pontra volt szükség a bejutáshoz. A hadtudományi és honvédtisztképző karon 325-en kezdik meg első tanévüket. A kar egyik legnépszerűbb képzése a nemzetközi biztonság- és védelempolitika szak, ahol a tavalyinál egy ponttal több, 432 pont volt a felvételi küszöb. A honvédtiszti alapképzésben meghirdetett szakokon 282 és 332 pont között volt a határ. A víztudományi karon 153 elsőéves tanul majd szeptembertől. A karon a nappali munkarendű támogatott képzéseknél továbbra is az építőmérnöki képzés a legnépszerűbb, ahol 242 pontot kellett elérni, a környezetmérnöki képzésnél 236, a vízügyi üzemeltetési mérnöki képzésnél 234 pont volt a határ.
A Semmelweis Egyetem hat karán magyar nyelvű képzésben 2222 hallgató kezdheti meg tanulmányait a 2024/25-ös tanévben, közülük 2004-en az államilag támogatott, 218-an az önköltséges képzésre nyertek felvételt. Az orvos- és egészségtudományi területen továbbra is a Semmelweisen voltak a legmagasabbak a ponthatárok – közölte a felsőoktatási intézmény szerda este. Merkely Béla, az egyetem rektora szerint sikeresen vizsgázott az új típusú felvételi, amelyben nem jár automatikusan 100 pont az emelt szintű érettségiért, hanem 50 pontot személyes meghallgatáson gyűjthettek a jelöltek. “Ezen a rátermettséget, motivációt, empátiát tudtuk lemérni” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a legjobb hallgatókat sikerült felvenni az egyetemre.
Töretlen az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) népszerűsége: az idei felvételi eljárás során az egyetem 11 960 jelentkezőt vett fel képzéseire, amelyek közül az elmúlt 15 év adatait tekintve pedagógusképzésen idén kezdi tanulmányait a legtöbb hallgató – közölte az intézmény. Alapszakra 7180, mesterszakra 3345, osztatlan szakra 1304, felsőoktatási szakképzésre 131 fő került be az ELTE-re. A felvettek közül 9241-en nappali, 2567-en levelező és 152-en esti munkarendben kezdik meg tanulmányaikat.
Az egyetem gólyáinak 84 százaléka, 10 019 fő állami ösztöndíjas finanszírozási formában tanulhat. Idén az elsőhelyes jelentkezők 70 százalékát felvette az egyetem, szemben a tavalyi 68 százalékkal. A legtöbb hallgatót a Bölcsészettudományi Kar (2214) fogadja, amelyet a Gazdaságtudományi Kar (2099), valamint a Pedagógiai és Pszichológiai Kar (1345) követ.
Az új műegyetemisták elsöprő többsége legalább 90 pontot szerzett az elérhető 100 intézményi pontból – közölte az egyetem szerda este. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) összesen 4772 hallgató kezdi meg tanulmányait ősszel, közülük 3694-en alapszakon, 868-an mesterszakon, és 210-en osztatlan képzésben. Az új felvételi rendszer ellenére is jól látható, hogy a BME továbbra is a legjobbak választása, ugyanis az alapképzési és osztatlan szakokra felvett hallgatók átlagos pontszáma meghaladja a 400-at, több esetben pedig a 430-at is. Hozzátették: a felvételizők több mint 90 százaléka olyan kiemelkedő pluszteljesítményeket nyújtott, mint például nyelvtudás vagy versenyeredmények, amelyekkel megszerezték a maximális 100 intézményi pontot.
Minden eddiginél több, 3785 elsőéves kezdheti meg tanulmányait szeptembertől az Óbudai Egyetem hét karának valamelyikén – közölte az intézmény rektora. Szinte kivétel nélkül minden karon több hallgató kezdheti meg tanulmányait az őszi tanévtől, van, ahol harminc százalékkal emelkedett a felvettek száma. Alapképzésen a mérnökinformatikus (382-es ponthatárral), a villamosmérnöki (270-es ponthatárral), a gépészmérnöki (258-as ponthatárral) és az építészmérnöki szak (346-os ponthatárral) volt a legnépszerűbb; összességében jelentősen bővült a műszaki területek iránt érdeklődők száma, illetve jelentős előrelépést értek el a mesterképzéseken.
A legtehetségesebb diákok továbbra is a Corvinust választják, ennek köszönhetően az itt kínált mindhárom képzési területen – gazdaságtudományi, társadalomtudományi és informatikai képzések – a Corvinus Egyetemé a legmagasabb ponthatár a nappali alapképzések ösztöndíjas helyeire – közölte az intézmény szerda este. A legmagasabb pontszámot gazdasági területen idén is az angol nyelvű nemzetközi gazdálkodás alapképzésre kellett összegyűjteni, itt 478 pont lett a küszöbérték. A Corvinusra felvettek többsége már angol nyelvű képzést választott. Összesen 1871 hallgatót vett fel a Budapesti Corvinus Egyetem a 2024/25-ös tanévre a központi felvételi eljárásban. Alapképzésen 1376, mesterképzésen 439, osztatlan képzésen pedig 56 diák kezdheti meg tanulmányait szeptembertől. Nemzetközi felvételi útján összesen 457 hallgató csatlakozhat a Corvinushoz – 364-en alap-, 93-an mesterszakon -, így az elsőéves diákok negyede már külföldről érkezik az egyetemre, a felvetteknek több mint a fele pedig angol nyelvű képzést választott.
Ezekre a szakokra kellett a legtöbb pont
Az Eduline összegyűjtötte azokat a szakokat, ahová a legtöbb pontot kellett a hallgatóknak összegyűjtenie a bejutáshoz a teljes 500-ból.
- Budapesti Corvinus Egyetem, nemzetközi gazdálkodás (angol nyelvű, állami), 478 pont;
- Eövös Loránd Tudományegyetem, jogászképzés (állami), 476 pont;
- Budapesti Corvinus Egyetem, nemzetközi tanulmányok (angol nyelvű, állami), 474;
- Károli Gáspár Református Egyetem, pszichológia (levelező, állami), 470 pont;
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem, jogász (állami ösztöndíjas), 467 pont;
- Károli Gáspár Református Egyetem, pszichológia (levelező, önköltséges), 464 pont;
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem, pszichológia (állami ösztöndíjas), 460 pont;
- Budapesti Corvinus Egyetem, gazdálkodási és menedzsment (angol nyelvű, állami), 460 pont;
- Budapesti Corvinus Egyetem, nemzetközi tanulmányok (magyar nyelvű, állami), 455 pont;
- Budapesti Corvinus Egyetem, kommunikáció-és médiatudomány (magyar nyelvű, állami), 444 pont.
Címlapkép: MTI/Kulturális és Innovációs Minisztérium/Cser Dániel