Évente 239 ezer indiai kisgyerek hal meg az ötödik születésnapja előtt csak azért, mert lánynak született
Indiában, ahol hagyományosan kívánatosabbnak számít a fiúgyermekek születése, évente közel 239 ezer kislány hal meg ötéves kora előtt, pusztán nemi hovatartozása miatt, írja az Index egy orvostudományi folyóirat közelmúltban publikált tanulmánya alapján.
Az országban a mesterséges terhességmegszakítást is széleskörben alkalmazzák, ám a meg nem született leánygyermekek számánál is magasabb azoknak a száma, akik az elhanyagolt gondozás, nem megfelelő táplálás, orvosi ellátás teljes hiánya miatt lelik halálukat.
A 2000 és 2005 közötti demográfiai adatok arra hívják fel a figyelmet, hogy India 35 államából 29-ben a leánygyermekek halandósága messze felülmúlja a fiúgyermekekét. Ez a szám átlagosan 18,5 ezrelék, a legnagyobb és legnépesebb északi államokban pedig a 30 ezreléket is eléri. Azon országokban, ahol a nemi diszkrimináció ilyen szélsőséges formája nem létezik, biológiai okokból a fiúgyermekek halandósága magasabb.
A kutatás szerint a lányok halandósága szorosan összefügg a régió népsűrűségével, a lakosok iskolázottságával és a népszaporulattal. “A leánygyermekekkel szembeni nemi megkülönböztetés nemcsak azt jelenti, hogy nem engedik világra jönni őket, hanem azt is, hogy a megszületetteket hagyják korán meghalni” olvasható az értekezésben. Ennek következményeként Indiában felborulni látszik a nemek közti egyensúly, ami már Kínában már problémát jelent.
Címlapkép: Yawar Nazir/Getty Images