Ennyibe kerül egy lombikbébi
Rengeteg tényező befolyásolja a lombikbébi program sikerét. Az anya korának előrehaladtával a hatékonyság csökken – írja a Pénzcentrum. A portál utánajárt, ha valaki magánintézménybe megy, milyen vizsgálatokból és beavatkozásokból áll a program, ill. melyik beavatkozás mennyibe kerül.
Vizsgálatok
A konzultációt követően a kivizsgálást 12 hónap sikertelen próbálkozás után javasolják, 38 éven felüli nőknek viszont 6 hónap után. A vizsgálat igen széleskörű: megnézik a petevezeték átjárhatóságát, ill. hogy van-e cisztája vagy miómája a páciensnek. Ellenőrzik a baktérium-és vírusfertőzés kockázatát. A nőgyógyászati vizsgálatokon túl nézik a pajzsmirigy – vagy a cukoranyagcsere problémát is.
A férfiaknál is alapos vizsgálatot végeznek. A kivizsgálás a nőknél általában négy nap, míg a férfiaknál kettő. Állami intézményekben ezek a vizsgálatok is ingyenesek, ugyanakkor gyakran hosszú procedúra. Magánintézményekben nagyjából 6-8 hét alatt elvégzik az összes vizsgálatot, és kb. 150-200 ezer forintba kerül a teljes átvizsgálás.
Először inszemináció, utána a lombikbébi
Ha stimmelnek az eredmények, és mégsem jön a baba, az orvosok inszeminációt szoktak javasolni. A Pénzcentrum megkereste Dr. Fülöp Istvánt, a Róbert Károly Magánkórház meddőségi részlegvezető főorvosát, aki elmondta, hogy ez a módszer kevésbé megterhelő a női szervezet számára, igaz, az eredményessége gyengébb. Ez a kezelés magánintézményekben 80-100 ezer forint, és a hozzá szükséges gyógyszerköltségek 20-40 ezer forint. Ha így sem jön össze a baba, akkor javasolják a lombikbébi programot.
A gyógyszeres kezelés után leveszik a petesejteket, és mesterségesen megtermékenyítik. Az emberiót 2-5 napos korában ültetik vissza. Ez az eljárás magánintézményben körübelül 400 ezer forint kezelési, és 100 ezer forint gyógyszerköltséget jelent.
Fagyasztás
Ha sikerül osztódásra bírni több embriót is, akkor lefagyasztják azokat. Így tehát ha a pár újra gyereket szeretne, nem kell végigcsinálniuk az egész procedúrát előröl. Nagy átlagban 50-70 ezer forintba kerül maga a fagyasztási eljárás és az egy éves tárolás. Az intézetek 5 évig kötelesek tárolni a lefagyasztott embriókat, ha ennyi idő után sem használták fel, akkor újabb 5 évig tárolják.
Összességében a lap számításai szerint, ha valaki magánúton szeretné végigcsinálni a programot, és netán már az első lombikkezeléskor teherbe esik, akkor körülbelül 1 130 000 forintot hagy a választott intézménynél. És ebben még nincsenek benne az utazási költségek.
A pénzen túl még hatalmas lelki teher végigcsinálni a lombikbébi programot.Nem csak a pénztárcát kell elővenni, de a lelket is fel kell készíteni az esetleges kudarcokra. Persze egy babát nem lehet pénzben kifejezni, de jobb tisztában lenni az eljárás költségeinek terheivel.
Forrás: Pénzcentrum