Embercsempészek: közzétette a kormány, hogy hányat engedtek el
Korábban a hazai börtönök zsúfoltságára hivatkozva 2023 áprilisától fokozatosan elkezdte a magyar állam kiengedni a külföldi embercsempészeket. Ennek jelenlegi folyamatára kérdezett rá a jobbikos képviselő, melyre az államtitkár az Országos Rendőr-főkapitányság által rendelkezésére bocsájtott adatok segítségével válaszolt – írta az Economix.hu.
„2023. október 12-ig összesen 1634 elítélt szabadságvesztés végrehajtásának félbeszakítására és büntetés-végrehajtási intézetből történő elbocsátására intézkedett, összesen 30 bv-intézetből, amelyből 53 elítéltnek időközben a szabadságvesztés időtartama – ezzel párhuzamosan a reintegrációs őrizete – lejárt” – állt Rétvári Bence válaszában.
A reintegrációs őrizet szabályai alapján a magyar büntetőintézetek zsúfoltsága okán lehetőség van arra, hogy aki súlyosabb bűncselekményt nem követett el, és vállalja, hogy 72 órán belül elhagyja az országot, távozhat.
Ugyanakkor, ha a magyar rendőrség mégis azon kapja az embercsempészt, hogy nem hagyta el a meghatározott 72 órán belül Magyarországot, vagy magatartási szabályt szegve Magyarország területére visszatért, akkor az elítéltet elfogja és az elfogás helyéhez legközelebb eső büntetés-végrehajtási intézetben állítja elő.
Korábban a magyar kormány az embercsempészek szabadon bocsátását azzal magyarázta, hogy ellátásuk éves szinten több milliárdos plusz költséget ró a büntetés-végrehajtási szervezetére.
Most viszont Rétvári Bence államtitkár Lukács László Györgynek adott válaszában már azt hangsúlyozta, hogy „a magyar börtönök nem arra épültek, és nem is azt a célt szolgálják, hogy ilyen multikulturális közeg őrzését biztosítsák”. Ugyanakkor rámutatott: a fogvatartottak 8,5 százaléka továbbra is embercsempész.
Címlapkép: MTI/Máthé Zoltán