Életfogytiglani börtönbüntetést kapott a Teréz körúti robbantó
Életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte a Fővárosi Ítélőtábla kedden a Teréz körúti robbantás vádlottját. P. László legkorábban 30 év múlva bocsátható szabadon feltételesen. P. Lászlót emberölés kísérletében, robbanószerrel való visszaélésben és terrorcselekmény kísérletében is bűnösnek találta a bíróság első fokon, és életfogytig tartó fegyházra ítélte, azzal a meghagyással, hogy 25 év múlva bocsátható csak szabadon – írja a 24.hu.
Szokatlan ítélet
Kalina József bíró indoklásában kitért arra, hogy a kísérleti szakaszban maradó bűncselekményekért nem szoktak életfogytiglant kiszabni, viszont ebben az esetben tekintettel az elkövetés gátlástalanságára és arra, hogy olyan hétvégi időpontban történt a robbantás, amikor sokan voltak a helyszínen, indokolt a büntetés.
Az ügyészség befejezettnek tartotta a cselekményt
Nyírfa Ilona ügyész a perbeszédében többek közt arról beszélt, hogy az elsőfokú bíróság az eljárást szakszerűen és széleskörűen folytatta le. Abban viszont szerinte tévedett, amikor befejezetlennek tekintette a merényletet. Az emberölési kísérlet tipikus példájának nevezte az esetet. És azt kérte a táblabíróságtól, hogy súlyosítson az ítéletén, és a vádlottat a 25-nél csak lényegesen később lehessen feltételes szabadságra bocsátani.
Probléma a vádlott magassága
P. László ügyvédje, Szikinger István védőbeszédében kiemelte, hogy senkit nem szabad úgy elítélni, ha csak egyetlen olyan bizonyíték van, hogy nem ő a tettes. Márpedig a szakértők szerint csak 174-175 centis a tettes, miközben P. László 183 centiméter magas.
Az elmeorvosi szakvélemény is sántíthat
Szikinger megkérdőjelezte ügyfele elmeorvosi szakvéleményeit. Nem értette, hogy ha a szakértők szerint teljesen beszámítható P. László, akkor miért részesítették kétszer is a legkomolyabb elmebetegeknek járó injekciós kezelésben az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben.
Megszólalt az apa
Valamennyit tudtam aludni és felkészültem mindenre, amire lehetett. A fiamnak pedig megígértem, hogy ha elmeszelik, akkor nem fog itt véget érni az ügy. Az ötvenes években volt ilyen, hogy a vádlottnak kell bizonyítania az ártatlanságát. Nem tudom, hogy milyen jogi lehetőségeink, de ha kell akkor akkor Strasbourgig is elmegyek az igazságért. Biztos, hogy nem fogom annyiban hagyni, ha elmeszelik
– magyarázta P. László édesapja az ítélethirdetés előtt a folyosón.
A kísérletet átminősítették bűntetté
Az Ítélőtábla egyetértett a Fellebbviteli Főügyészség súlyosító minősítésével. P. Lászlót emberölés kísérlete és más bűncselekmények miatt életfogytig tartó fegyházra ítélte, azzal hogy leghamarabb 30 év múlva bocsátható szabadon feltételesen. A táblabíróság a terrorcselekmény kísérletét, terrorcselekmény bűntettének minősítette. P. Lászlót emellett kötelezték a negyvenmilliós bűnügyi költség megfizetésére is. Az ítélet jogerős, fellebbezésnek helye nincs.