Egyre inkább tűnik el az éttermekből az élő cigányzene
Az éttermi cigányzene igazi hungarikumnak számít, ám lassan kezd teljesen kikopni a vendéglőkből. A tradícióról és annak jelenlegi kilátásairól az ATV Heti Naplója készített riportot.
A múlt század első felében a cigányzene mindenhol ott volt, az étterem kötelező elemének számított az élő muzsika. Ennek ellenére ma már alig van ilyen vendéglő. Kerényi Imre ezen akart változtatni.
Az azóta elhunyt Kerényi Imre áprilisban még arról beszélt, hogy az 1960-as években még utálni kellett a cigányzenét, ám csak később jött rá, ez mekkora butaság. Éppen emiatt alapította meg a Muzsikáló Magyarország nevű programot, amely azért jött létre, hogy visszacsempésszék a cigányzenét az éttermekbe. Ehhez nagyjából 800 millió forint közpénzt szerzett, amelyre éttermek is pályázhattak, azzal a feltétellel, hogy az összeget a zenészek fizetésére fordíthatják.
Kökény Ernő cigányzenész szerint a roma zenészek ki lettek törölve az életből a rendszerváltást követően, sőt a családok sem tanították már zenélni a gyerekeket, mivel nem volt igény a zenére. Ám most mindannyian abban bíznak, hogy a Muzsikáló Magyarország segítségével ismét eljön a cigányzenészek ideje.
Csakhogy nem mindenki hisz benne. Például László Árpád városligeti étteremtulajdonos szerint ez olyan, mint amikor az éttermek a torkos csütörtökkel csábították be a vendégeket, márpedig az nem jó, ha csak azért megy valaki étterembe, mert fél áron kapja az ételt, ennél fontosabb, hogy jól érezze magát.
Az országban még számos étterem létezik, ahonnan nem veszett ki a hagyomány, és az élő cigányzene óriási sikernek örvend, a program segítségével pedig talán még több helyszínen visszatér ez a tradíció. A Muzsikáló Magyarország kibővítésével idén 16 helyszín, nyolc vidéki és nyolc budapesti étterem kap lehetőséget arra, hogy cigányzenekart foglalkoztasson.