Egymilliárd eurós hitelt vett fel titokban Kínából a magyar kormány
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) weboldaláról, a költségvetés fennálló hitelállományát ügyletenkénti bontásban mutató frissített statisztikákból derült ki, hogy gigantikus hitelt vett fel kínai bankoktól a magyar állam – vette észre a Portfolio. Az összeget, amelyet
a Kínai Fejlesztési Banktól, a Kínai Eximbanktól, valamint a Bank of China magyar ágától vett fel az állam, teljes egészében lehívták április 17-én.
Ez az egymilliárd eurós, jelen árfolyamon átszámítva több mint 393 milliárd forintos hitel az ÁKK adatbázisa szerint a legmagasabb a magyar állam fennálló hiteltartozásai közül, amely nem kötvénykibocsátás keretében történt. A második legnagyobb állami hitelszerződés a Budapest-Belgrád vasútvonal mintegy 917 millió dolláros kölcsöne, amelyet szintén a Kínai Eximbanktól vett fel a kormány.
A konstrukciót illetően sok a kérdés. A futamidő három év, a kínai milliárdokat 2027 április 19-ig kell visszafizetni. Arról azonban, hogy pontosan mekkora kamatban és milyen ütemezésben állapodtak meg, nem állnak rendelkezésre információk, a kamatozásról annyit tudni, hogy változó. A megjelölt hitelcél is általános:
az indoklás szerint a hitelt az állam a központi költségvetésnek a csúcstechnológia, az infrastruktúra építése, a közlekedési infrastruktúra, illetve az energia területein jelentkező kiadásainak finanszírozására vette fel.
A lap megkereste az ÁKK-t az ügyben, ahonnan szűkszavú válasz érkezett. “A China Development Bank, az Export-Import Bank of China és a Bank of China Limited Magyarországi fióktelepe pénzintézetekkel kötött 1 milliárd euró összegű hitelmegállapodással többek között infrastrukturális és energetikai fejlesztések finanszírozhatók. Az ügylettel az államadósság devizaaránya továbbra is a határértéken belül, 28,9%-on maradt, amely jóval kedvezőbb a 2010-es 50% feletti szintnél” – közölték.
A hitelfelvételről azonban semmiféle kormányzati bejelentés nem történt.
A portál megjegyzi, Nagy Márton egy július eleji sajtótájékoztatón beszélt a kínai finanszírozás magyarországi növekedéséről, de arról ekkor nem volt szó, hogy az állam hitelt vett fel kínai bankoktól. Nagy annyit mondott, hogy növekszik a kínai bankok jelenléte Magyarországon a finanszírozás tekintetében, amely szerinte összefügg azzal, hogy a kínai vállalatok jelenléte is erősödik, például a Bank of China részt vesz a Magyarországon működő kínai vállalatok finanszírozásában is.
Címlapkép: AFP PHOTO / X ACCOUNT OF HUNGARY’S PRIME MINISTER VIKTOR ORBAN @PM_ViktorOrban