Egy pulóverről kapta a nevét az árokásóból lett világhírű zenész
Gordon Sumner, akit Sting művésznéven ismert és kedvelt meg a zeneszerető közönség, október 2-án ünnepli 67. születésnapját.
Apja tejesember volt Newcastle városában, így kiskorában hajnalonta ő is a tejet hordta, legjobb “barátja” már ekkor egy ütött-kopott gitár volt. A középiskola után volt kalauz, adóhivatalnok, árokásó, idővel diplomás irodalomtanár lett.
Az órák után helyi dzsessz-együttesekben bőgőzött, ekkoriban kapta a Sting, azaz Fullánk becenevet, mert kedvenc fellépő ruhájában, egy fekete-sárga csíkos pulóverben úgy nézett ki, mint egy mérges darázs. Vagy fél tucat együttesben megfordult, mire 1977-ben a sors összehozta Stewart Copeland dobossal és Andy Summers gitárossal. A többi rocktörténelem, a Police újhullámot, punkot, popot, reggae-t egyedien vegyítő zenéje meghódította a közönséget, a Message In A Bottle, a Walking On The Moon, az Every Breath You Take meg sem állt a listák tetejéig. Az általában elektromos bőgőn játszó Sting vállalta a trióban az énekesi szerepet és szerzőként is jeleskedett.
A Police a csúcson hagyta abba 1984-ben (hivatalosan nem oszlottak fel és 2007-ben még bevállaltak egy világ körüli turnét), és mindenki ment tovább a maga útján. A legtovább Sting jutott, aki szólóban is világsztár lett, slágereinek, eladott lemezeinek és Grammy-díjainak se szeri se száma.
Már a Police után egy évvel kiadta a The Dream of the Blue Turtles című lemezét, ezt követte a Bring On the Night, mindkettő remek dzsessz-zenészek bevonásával készült. A Nothing Like the Sunt anyja emlékének szentelte, ezt az apja elvesztése ihlette Soul Cages követte.
Rajongóit nem kényezteti különösebben, elmélyült munkával csiszolgatott albumai két-három évente látnak napvilágot.
Zenei érdeklődése szerteágazó: dolgozott fel klasszikus karácsonyi dalokat (ez az albuma a komolyzenei listákat is megjárta), készített lemezt lantkísérettel vagy éppen szimfonikus zenekarral. Három alkalommal jelölték Oscar-díjra a legjobb filmdal kategóriában, a Kate és Leopold betétdaláért Arany Glóbuszt kapott, számos kitüntetése mellett átvehette a brit birodalom rendjének parancsnoki fokozatát is.
A zenélés mellett számos más elfoglaltsága van: színészkedik színpadon és filmen (szerepelt a Dűne című sci-fiben, egy Frankenstein-filmben és Guy Ritchie A ravasz, az agy és két füstölgő puskacső című akció-vígjátékában), lelkes környezetvédőként kampányol a dél-amerikai esőerdők megmentéséért, az emberi jogok elkötelezett harcosa.
Magánélete csendes, kétszer nősült és hat gyermeke van. Eladott lemezeinek száma túl van a százmillión, vagyona még ennél is több dollárban, pár éve állítólag egy ideig nem is vette észre, hogy menedzsere több millió dollárral megrövidítette.
Forrás: MTI