Egy kisfiút megvertek, egy lányt szexuálisan zaklattak a dolgozók a gödi fogyatékos otthonban
2017 májusában egy civil szervezet jelentése tárta a világ elé a gödi Topház nevű bentlakásos intézményben uralkodó katasztrofális állapotokat egy megrázó fotósorozat kíséretében. Az intézményben közel 200 értelmi és halmozottan fogyatékos, folyamatos ellátásra szoruló gyermek és felnőtt lakik. A beszámoló nyomán kipattant botrány után a működtetést 2018 nyarán a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vette át, és új nevet is kaptak, így ez lett a Gondoskodás Háza.
Hiába az új működtető, a dolgozók durván bántalmazták a sérült lakókat
Az új név legfeljebb a sors gonosz fintorának tekinthető azok alapján, ami ezután történt. A 444.hu úgy értesült, hogy az új vezetőség alatt két gondozottat is erőszakosan megtámadtak az intézmény dolgozói. Magyar Máltai Szeretetszolgálat sajtószóvivője elismerte, hogy az otthonban kétszer is felmerült bűncselekmény gyanúja. A lap kérdésére a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság annyit közölt: két esetben nyomozás indult egy gödi intézményben tett feljelentések nyomán könnyű testi sértés, valamint szexuális erőszak gyanúja miatt.
Az egyik eset 2018 júliusában történt: a gyanú szerint az intézmény 36 éves férfi foglalkoztatottja bántalmazta az otthonban lakó egyik kiskorú, sérült kisfiút. A szemtanúk egyike szerint a támadás brutális volt. A második eset négy hónappal később történt, a feltételezett elkövető szintén egy férfi dolgozó, akit azzal vádolnak, hogy szexuálisan zaklatott a tornateremben egy idősebb, sérült lányt.
A minisztérium már a botrányos jelentés előtt tudott a rémisztő állapotokról
A civilek két évvel ezelőtti elborzasztó jelentése szerint a Topház sérült gondozottait rendszeresen kikötözték az ágyukhoz, sokan alultápláltak voltak. Volt, akit kényszerzubbonyba bújtattak, másokon pedig kezeletlen sebek éktelenkedtek. A jelentés közzétételének másnapján az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkársága rendkívüli vizsgálatot indított, és azonnali hatállyal felfüggesztette az intézmény igazgatóját.
Később kiderült, hogy a szervezet beszámolója előtt fél évvel korábban az intézményt fenntartó Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság is vizsgálódott a helyszínen, akik hasonló problémákat tártak fel. Vagyis egészen addig, amíg a közvélemény nem értesült, senki sem tett lépéseket az embertelen körülmények javítása érdekében.