Bevezetik a nyolcórás munkaidőt az egészségügyben
A tárgyalásokat korábban a MOK elnöksége kezdeményezte, amely arról számolt, hogy érdemi egyeztetés zajlott az érdekelt felek között – írja a Napi.hu. Bár maradtak nézetkülönbségek, sikerült néhány eredményt is elérni, több területen pedig megindult a közös munka.
A legmagasabb szinten folytak az egyeztetések
A tanácskozáson részt vett a Belügyminisztérium részéről egyebek között Pintér Sándor miniszter, Takács Péter egészségügyi államtitkár, Kiss Zsolt a NEAK főigazgatója.
A MOK részéről többek között Kincses Gyula elnök, és a Álmos Péter alelnök volt jelen.
A kamara álláspontja világos
A kamara úgy véli. a folyamatos és biztonságos betegellátáshoz két alapvető dolog szükséges: a szakdolgozók munkaerőhiányának csökkentése, és érdemi szakdolgozói béremelése.
De szükség van az anyagi szempontból jelentősen jobb helyzetben lévő orvosok, fogorvosok, egészségügyi szakirányú diplomások esetében a bizonytalanság, fenyegetettség érzésének csökkentése.
A szervezet szerint ma már elengedhetetlen a biztonságos, kiszámítható, minőségi betegellátást lehetővé tevő jövőkép és munkakörülmények megteremtése. A kamara szeretné megismerni a betegellátás átalakításának “mestertervét”, viszont Pintér Sándor a titkosításra és harmadik fél jogaira hivatkozott.
A belügyminiszter többször kitért az orvosok és szakdolgozók erkölcsi felelősségére, ahogyan az elmúlt időszak bűncselekményeire is, melyek az egészségügyben merültek fel.
Jön a 8 órás munkaidő, de lehet akár hatórás munkarend is
Pintér szerint a munkaidő mindenki számára 8 óra kell, hogy legyen. Takács Péter elmondta, hogy lehetőség lesz akár 6 órás munkarendre is, de akkor a bérezést ehhez kell majd igazítani.
A kamara szerint azonban a teljes munkaidőt nem lehet 8 óra rendelési idővel kitölteni, mert egyrészt ilyen munkaterhelés már ellátásbiztonsági kockázat, másrészt az orvosnak a rendelési időn kívül vannak adminisztratív feladatai is.
Az inflációkövető bérezésre Pintér Sándor azt mondta, hogy nincs rá lehetőség az egészségügyben, mivel más területeken sincs erre jelenleg lehetőség.
A kórházak működési költségeit teljes egészében le fogják választani az egyéb finanszírozásról és külön kezelik majd.
Címlapkép: MTI/Kovács Attila