Döntöttek: mostantól nem kell kitakarni a rendőrök arcát
Lezárult az évek óta tartó jogi vita, amely szerint a jövőben nem kell kitakarni a tüntetésről szóló sajtótudósításokban a szolgálatot teljesítő rendőrök arcát – írja az index.hu.
Az Index hét évvel ezelőtt, 2011-ben riportot készített egy budapesti tüntetésről, amelyben szándékosan mutatták meg a rendezvényt biztosító rendőrök arcát a fotókon, mondván, intézkedés közben a rendőr nem magánszemély, hanem az „állam arca”.
A rendőrök ezt követően pereltek, és első fokon, majd jogerősen is megnyerték az ügyet, a Kúria pedig elutasította az Index felülvizsgálati kérelmét. Csakhogy az Alkotmánybíróság 2104-ben a sajtószabadságnak, így az Indexnek adott igazat, és megsemmisítette a Fővárosi Ítélőtábla jogerős döntését, kimondva, ha a tudósítás fontos ügyről szól és a rendőr ábrázolása nem öncélú, nem jár kártérítés, amiért felismerhető felvétel jelent meg róla a médiában.
De ezzel sem ért véget az ügy, s újra lejátszódott minden még egyszer, csakhogy az Alkotmánybíróság akkor már keményebben lépett fel, és harmadik nekifutásra a Kúria már az Indexnek és az Alkotmánybíróság álláspontjának adott igazat.
Vagyis a sajtónak a tüntetésről szóló tudósításokban a jövőben nem kell kikockáznia az ott dolgozó rendőrök arcát.