Gyanúsítottként hallgatták ki Donáth Annát
- Gyanúsítottként hallgatták ki Donáth Annát.
- Donáth Anna tagadta a bűncselekmény elkövetését.
- Szolidaritási gyűlést hirdettek civil szervezetek az ügyészség elé.
- Iványi Gábor “ludasnak” érzi magát.
- A Központi Nyomozó Főügyészség közleményt adott ki a kihallgatásról.
A nyomozó ügyészség csütörtökön gyanúsítottként hallgatta ki Donáth Annát, aki – a többi gyanúsítotthoz hasonlóan – tagadta a bűncselekmény elkövetését, és panasszal élt a gyanúsítás ellen.
“Ezt a bűncselekményt én nem követtem el” – idézte a Telex tudósítója Donáth szavait, aki a meghallgatása után az ügyészségi épület előtt rá váró tömeghez szólt. Hozzátette: egyelőre nem ismeri az ellene szóló nyomozati anyagot és bizonyítékokat, így csak annyiban tett vallomást, hogy tagadta az ellene felhozott vádakat. Donáth hangsúlyozta, politikailag és nem szakmailag motivált eljárást indítottak ellene egy teljesen “piti és mondvacsinált” ügyben.
Iványi Gábor szerint ő a ludas
Donáth kihallgatásának idejére “Nem kell több Bibó-per!” címmel szolidaritási gyűlést tartottak civil szervezetek az ügyészség Belgrád rakparti épülete elé. A Telex tudósítása szerint körülbelül száz tiltakozó jelent meg a helyszínen. A résztvevők között többek között Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője, Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom egyik alapítója, a Párbeszédből kilépett Tordai Bence és Lendvai Ildikó is jelen volt.
Az ügyészséghez Bárándy Gergely ügyvéddel érkező Donáth Annát taps fogadta, Iványi Gábor pedig egy csokor sárga rózsát nyújtott át a momentumos politikusnak.
Iványi Gábor rövid beszédet is mondott, amelyben úgy fogalmazott, hogy ezúttal ő a “ludas”, hogy Donáth Annának be kellett menni az ügyészség ajtaján. Hozzátette: a baj nem velük van, hanem azokkal, “akik visszaélnek a hatalmukkal, akik saját leválthatatlanságukon dolgoznak, ahelyett, hogy az ország jövőjét építenék”. Iványi szót ejtett arról is, hogy a múlt héten megvonták a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség több oktatási intézményétől a működési engedélyt.
Donáth tagadta a bűncselekmény elkövetését
Donáth Anna kihallgatása után a Központi Nyomozó Főügyészség az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, hogy “a rendelkezésre álló adatok szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatósága előtt különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt folytatott büntetőeljárásban (alapügy) a nyomozó hatóság tagjai 2022. február 21-én Budapesten, a VIII. kerületben, egy egyesület központjaként működő ingatlanban kutatást és lefoglalást végeztek“.
A büntetőeljárásról szóló törvény értelmében az eljáró pénzügyőrök tájékoztatták Iványi Gábort mint a szervezet vezetőjét, hogy ő maga, illetve a jogi képviselő jelen lehet a kutatáson, újságírók és más emberek viszont nem. Iványi Gábor ennek ellenére azt akarta elérni, hogy a nyomozati cselekményen a vele lévő tömeg is jelen lehessen – írták.
“A tömeg egy része és a sajtó munkatársai egy, az épületben tartózkodó személy segítségével az ablakon keresztül bemásztak az épületbe, míg Donáth Anna több személy kíséretében, a hátsó bejáraton keresztül jutott be az ingatlanba. A pénzügyőrök, akiknek hivatali feladatuk volt annak biztosítása, hogy illetéktelen személy ne avatkozhasson bele a kutatásba, sorfalat alkottak a helyszín biztosítása érdekében” – olvasható a közleményben.
A megalapozott gyanú szerint Iványi Gábor felhívására a jelenlévők elkezdték őt tolni a helyszínt biztosító pénzügyőrök felé, hogy a sorfalat Iványi Gábor testével áttörjék. Ennek során
Donáth Anna – akit még akkori európai parlamenti képviselői mandátuma sem hatalmazott fel nyomozati cselekményen való részvételre – két kézzel tolta a közvetlenül előtte álló Iványi Gábort a mögötte elhelyezkedő pénzügyőröknek
– írta nyomozó főügyészség.
A közlemény szerint az erőszakos magatartás jogszerű eljárásukban akadályozta a pénzügyőröket, de a kutatást nem tudta meghiúsítani.
Az alapügyben az eredményes kutatás során beszerzett bizonyítékok megerősítették a költségvetési csalás gyanúját, így a bíróság később elrendelte az egyesület közszereplőnek nem minősülő egyik gazdasági vezetőjének letartóztatását – írták.
A nyomozó ügyészség csütörtökön gyanúsítottként hallgatta ki Donáth Annát, aki – a többi gyanúsítotthoz hasonlóan – tagadta a bűncselekmény elkövetését, és panasszal élt a gyanúsítás ellen – tudatták.
A hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt indult ügynek összesen öt gyanúsítottja van, köztük a korábban kihallgatott Iványi Gábor és Gurmai Zita – áll a Központi Nyomozó Főügyészség közleményében.
Donáth Anna szerint politikai bosszú, koncepciós eljárás zajlik ellene
Donáth Anna egy augusztus eleji Facebook-posztban politikai bosszúnak és megfélemlítésnek nevezte, hogy gyanúsítottként idézte be az ügyészség.
“A testünkkel védtük Iványi Gábor lelkészt, amikor az egyházát zaklató NAV-osok és a koncepciós eljárás ellen demonstráló tömeg egymásnak feszült az épületben”
– elevenítette fel a 2022-es esetet a politikus.
“Videófelvételek bizonyítják, hogy erőszakot nem alkalmaztam (ahogy soha életemben), minden mozdulatom egy idős és ártatlanul meghurcolt lelkész védelmére irányult. Korábban az Európai Parlament is vizsgálta az ügyet, és megtagadta a mentelmi jogom felfüggesztését, hisz nyilvánvaló volt, hogy ez politikai bosszú, koncepciós eljárás, jogi terror. Két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés fenyeget. De nem tudnak megfélemlíteni” – zárta a bejegyzést Donáth.
2023-decemberében pedig, amikor az ügyészség a mentelmi jogának felfüggesztését kérte, a következőket írta a Facebook-oldalán a momentumos politikus: “Nagyon helyes, mutassák csak meg az igazi arcukat! Hadd lássa minden ember ebben az országban, hogy nincs már szabadság, még ha fenn is akarják tartani ennek az illúzióját”.
Címlapkép: MTI/Lakatos Péter