Cafeteria 2019: ez várható jövőre
2019. január 1-től nagyot változik a béren kívüli juttatások rendszere Magyarországon. Gyakorlatilag a töredékére csökkennek az eddigi lehetőségek.
Jövőre a munkáltatóknak összesen kétféle lehetősége lesz a cafeterián belül: utalhat a SZÉP Kártyára, és szerződést köthet egy önkéntes nyugdíj- vagy egészségpénztárral egy adott szolgáltatási csomagra – írja a Piac & Profit.
Csak emlékeztetésképpen, hogy mennyi hasznos, béren kívüli juttatás tűnik el, vagy alakul át jövőre:
- a lakáscélú munkáltatói támogatás adómentessége;
- a mobilitási célú lakhatási támogatás adómentessége;
- a kockázati biztosítás munkáltató által megfizetett díjának adómentessége;
- a diákhitel törlesztéséhez adott munkáltatói juttatás adómentessége;
- a sportrendezvényre szóló belépők adómentessége;
- a kultúrautalványok adómentessége;
- a készpénzben kifizethető 100 ezer forintos juttatás kedvezménye
A SZÉP Kártya örök, a módszer változó
A 34,50 százalékos közteherrel adható SZÉP Kártya idei célrendszere és keretösszege nem változik, a vendéglátás számla 150 000 forintig, a szálláshely számla 225 000 forintig, a szabadidő számla 75 000 forintig támogatható, e felett a juttatást 40,71 százalékos adó terheli
Ami más lesz, és ezáltal jelentősen növeli majd a cégek adminisztrációs terheit, az az, hogy a munkáltatónak dolgozónként és célonként különböző bankszámlákra kell utalniuk majd a meghatározott összeget. A számlanyitás a munkavállaló feladata, a SZÉP Kártyát kibocsátó banknál.
Ami az egészségpénztárakat illeti
Bizonyos meghatározott juttatásként, 40,71%-kal adózik jövőre az önkéntes pénztárakba fizetett, célzott szolgáltatás is. A munkáltatók eddig nem éltek ezzel, de jövőre nem lesz más, a bérnél kedvezőbben adózó lehetőségük, a munkavállalók nyugdíj-, vagy egészségcélú öngondoskodásának támogatására.
Ezért meg kell állapodniuk a kiszemelt pénztárral arról, hogy adott szolgáltatási körökre milyen összeget szeretnének biztosítani. Ez inkább azon egészségpénztárak esetében lesz érdekes, amelyek széles szolgáltatási skálával rendelkeznek, mivel így a munkáltató bármilyen élethelyzetben lévő munkavállalójának lehetőséget nyújthat.
A különböző csomagokban helyet kaphatnak az egészségcélú költések – például magán-egészségügyi szolgáltatás, menedzserszűrés, gyógyszertári költés, gluténmentes élelmiszer vagy gyógyászati segédeszköz vásárlás – és az önsegélyező szolgáltatások is.
Ajándékutalvány és munkáltatói támogatás, adomány
40,71 százalékkal adózik az ajándékutalvány évente egy alkalommal, a minimálbér 10%-ig, ám ez olyan kis összeg, hogy valószínűleg nem hozza lázba a dolgozókat.
Családosok körében lehet érdekes, a jövőre adómentesen adható óvodai, bölcsődei térítés támogatása is. Ezután akkor sem kell adóznia a a cégnek, ha a szolgáltatásról kiállított számlán a magánszemély neve szerepel, és nem a foglalkoztatóé.
Nulla százalékkal adózik, és jövőre is él az egészségpénztárakba fizetett munkáltatói adomány. Bár a juttatás adóköteles, a munkavállaló részéről, mégis jól jöhet a lehetőség, mivel a dolgozó az összeg 84 százaléka után fizet adót, de a 100 százalékra szól a 20%-os adójóváírás.