Budapest akkor és most – GALÉRIA!
1. A legrégebbi legismertebb híd a Dunán, Budapest jelképe a Lánchíd, háttérben a Bazilikával 1901-ben:
Forrás: FORTEPAN©2010-2014. / Lajtai László – 1901
A híd építését gróf Széchenyi István kezdeményezte, a finanszírozásban pedig báró Sina György segítette. Hivatalos átadására 1849. november 20-án került sor. A hídat a II. világháború során a német hadsereg felrobbantotta, de később felújították és 1949-ben újra használatba vehették a budapestiek.
Így néz ki napjainkban:
Forrás: Pixabay
2. A Budapest ékköveként ismert Gellért-hegy megdöbbentően más látványt nyújtott 1900-ban:
Forrás: FORTEPAN©2010-2014. / GGAABBOO – 1900
Az Árpád-korban Pesti-hegy, illetve Kelen-hegy néven ismerték. A Gellért-hegy elnevezés csak a 15. században vált általánossá. A legenda szerint a hittérítő Gellért püspököt a Vata féle pogánylázadás során a mélybe lökték a hegy dunai oldalán.
Modern városi kép:
Forrás: Pixabay
3. Nyugati tér a “Banánszigettel” és a Westend házakkal:
Forrás: FORTEPAN©2010-2014. / FORTEPAN – 1930
A mai Nyugati tér (korábban Berlini tér, aztán Marx tér) közepén egykor elterülő járdaszigetet nevezte a pesti szleng banánszigetnek az itt álló emeletes, hatszögletű csemegepavilonról. Mindenféle édességet, törökmézet, halvát, árpacukrot, kandírozott gyümölcsöket stb. lehetett itt kapni, és volt, amikor banánt is árultak. Utóbbit szokás szerint kifüggesztették, hogy jól látható legyen messziről is. A banánsziget közismert és közkedvelt randevúzóhely is volt.
És így ismerjük ma, Combinókkal tarkítva:
Forrás: NLCafe.hu
4. A nemzet csalogányáról elnevezett Blaha Lujza téren állt egykor a Nemzeti Színház:
Forrás: FORTEPAN©2010-2014. / FORTEPAN – 1900
A Blaha Lujza tér az ország egyik legnagyobb forgalmú csomópontja, ahol naponta több tízezer fő és gépkocsi halad keresztül négy fő irányból. Korábban még villamos is közlekedett itt a Rákóczi úton, de a 2-es metró átadásával, 1972-ben megszűnt.
Ma már a Corvin Áruház a legmeghatározóbb épület itt:
Forrás: Google Maps
5. A Városliget nyugati oldalán, az Andrássy út végében helyezkedik el a Hősök tere, ahol egykor az Ybl Miklós által tervezett Gloriette ivókút állt.:
Forrás: FORTEPAN©2010-2014. /BUDAPEST FŐVÁROS LEVÉLTÁRA
1895-ben született a döntés arról, hogy a Gloriette helyén egy millenniumi emlékművet, egy Nemzeti pantheont kell építeni. Wekerle Sándor miniszterelnök Zala György szobrászt és Schickedanz Albert építészt bízta meg a feladattal. A két oszlopcsarnok később készült el és a királyszobrokat csak 1905 és 1911 között készítették és helyezték el bennük. Eredetileg 14 magyar uralkodó szobra állt az emlékműben.
A kutat ma a Hősök emlékköve mögötti fémlap rejti:
Forrás: Google Maps
Címlapkép: Fortepan/Saly Noémi