Börtön vár arra, aki nem megfelelően bánik a madárfészkekkel
A Magyarországon költő molnárfecske évszázadok óta a városok jellegzetes madara, még tudományos neve (Delichon urbicum) is jelzi élőhelyét. A faj egyedeinek pénzben kifejezett eszmei értéke 50 ezer forint. Egy fészekaljban általában 4 fecske él, tehát egy fészek elpusztítása negyedmillió forintnyi pénzbírságot jelenthet. Nemcsak leverni szokták ám a fészkeket, hanem más, kegyetlen praktikákkal is élnek a madarakat nehezen viselő emberek. Sokan egy szatyorral torlaszolják el a fészek kijáratát, halálra ítélve ezzel a benne lakó fiókákat.
“A molnárfecske fészke egy kis röpnyílástól eltekintve teljesen zárt. Nem lehet tudni, hogy a fészekben nincsenek-e tojások vagy már kikelt, eleséget váró magatehetetlen fiókák. Ha az ilyen fészek alá szatyor kerül és a szülők nem mernek visszamenni, akkor azzal 4-5 kisfecskét ítéltek lassú kínhalálra” – magyarázta a helyzetet a feol.hu-nak Kovács Gergely, a VÖLGY-HÍD Természetvédelmi Alapítvány képviselője.
Ez pedig már állatkínzásnak minősül, amiért a hatályos törvények szerint börtön jár. “A Büntető törvénykönyv alapján két év szabadságvesztéssel büntethető az a gerinces állattal szembeni bánásmód, amely annak pusztulását okozza” – fejtette ki a szabályokat a természetvédelni szakember.
Sajnálatos módon a magyar fecskepopuláció jó ideje csökkenő tendenciát mutat, évente 5-7 százalékkal esik az egyedszám, írja a Blikk.
A helyi kormányablaknál tehet bejelentést az, aki törvénytelen madárpusztítást tapasztal, vagy veszélyeztetett fecskefészkekről vagy-telepekről szerez tudomást.
Címlapkép: Wikipédia/ Andrew Butko