Fertőző betegségeket terjeszt az új szúnyogfaj Magyarországon
A bőrférgességet kimutatták, de benne van a pakliban, hogy a koreai szúnyog hazai terjedése nyomán trópusi betegségekből alakulhat ki járvány Magyarországon is – írja a 24.hu. A Délkelet-Ázsiában honos faj petéi feltehetően import autógumikkal érkeztek hazánkba, először 2016-ban bukkantak fel Pécs városában
Akkor még volt rá remény, hogy nem bírja ki a fagyos magyar időjárást, de áttelelt és mérhetően terjedni kezdett a városban. Máshol még nem mutatták ki, viszont kapacitás és pénz híján megbecsülni sem lehet, mely területeken és milyen számban lehet jelen.
Dr. Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Egyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának szúnyogokra szakosodott munkatársa a lapnak elmondta: a hazai fauna egy újabb taggal bővült, a koreai szúnyog erőteljesen terjeszkedik, megállítására nincs lehetőség.
Ez a szúnyog jellemzően nappal aktív, és ma még ismeretlen okból kifejezetten kedveli az emberi környezetet. Egyelőre nem tudjuk, a mérsékelt égövön is képes-e trópusi betegségek terjesztésére, illetve pontosan milyen kórokozókat és mekkora sikerrel képesek átadni. Az első vizsgálatok nem túl biztatóak: több pécsi mintából kimutatták a bőrférgességet okozó élősködőt.
Ez a szúnyog közvetítésével jut a gazdaszervezetbe, elsősorban a kutyafélék parazitája, emberben nem tud kifejlődni: megreked bizonyos stádiumban, betokozódik, és komoly gyulladást okoz a bőrben, szemben, egyéb helyeken. Eddig évente 5-10 ilyen eset fordult elő, a szúnyognak köszönhetően a jövőben több lehet.
Ki tudja, mik fognak még kiderülni, túlzás nélkül benne vannak a pakliban a trópusi betegségek is
– fogalmaz Kemenesi Gábor.
A címlapkép illusztráció (Thinkstock)