Az ELTE tájékoztatása szerint Bernáth László harminc éven át volt az egyetem kiemelkedő tagja. Pályafutását a jogelőd Bölcsészettudományi Karon kezdte, majd a Tanárképző Főiskolai Karon folytatta. A Pedagógiai és Pszichológiai Kar megalakulása után az Iskolapszichológia Tanszéken dolgozott, később pedig a Tanácsadás- és Iskolapszichológia Tanszéken tevékenykedett.
Bernáth matematika-fizika szakos tanárként diplomázott és ezekután a pszichológia felé vette az irányt. Ebből diplomáját az ELTE-n szerezte meg, PhD-fokozatát pedig a Pécsi Tudományegyetemen.
Legjelentősebb tudományos közleményei a párválasztást befolyásoló tényezőkkel kapcsolatos eredményeit foglalják össze. Kutatásai során pécsi kollégáival együtt kimutatta a nők és férfiak párválasztási stratégiáinak evolúciós pszichológiai mechanizmusait.
Matematikai érdeklődése számos kutatási témájában meghatározó volt, többek között egy ismert optikai illúzió, a Hermann-rács jelenség korábbi magyarázatának cáfolatában is szerepet játszott.
Továbbá több cikket publikált a matematika oktatásáról és tanulásáról, kiváltképpen a stressz és a szorongás tanulást befolyásoló következményeiről .
Rendkívüli munkásságát több díjjal is elismerték. 2023-ban pedig a Magyar Pszichológiai Társaság Ranschburg Pál Emlékérmet adományozott neki.
Címlapkép: Getty Images