Netanjahu: Izrael háborúban áll
A Hamász iszlamista palesztin szervezet fegyveresei támadásának eddig legkevesebb huszonkét izraeli halálos és több mint ötszáz sebesült áldozata van az izraeli mentőszolgálat és a kórházak szombat kora délutáni közlése szerint. Nem sokkal később a Guardian már 100 fölöttire teszi az elhunytak számát, és több mint 800 sebesültről írt. Ugyanakkor az izraeli légi válaszcsapásoknak Gázában eddig közel 200 halálos áldozata van – írta élő közvetítésében a lap 16 óra előtt pár perccel.
Az izraeli védelmi erők szóvivője szombaton délután megerősítette, hogy izraeli civileket és katonákat tartanak fogva túszként Gázában.
“Sikerült sok izraeli katonát megölnünk és elfognunk”, és “a harcok még mindig tartanak” – ezt a Hamász helyettes vezetője, Száleh al-Arouri nyilatkozta az Az Al-Dzsazírának.
Az Izraelben szombat reggel óta tartó támadásokról itt olvashatsz bővebben.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szombati bejelentése szerint a Gázai övezetet uraló, Hamász iszlamista szervezet átfogó légi, szárazföldi és tengeri támadást indított Izrael ellen a Gázai övezetből.
A meglepetésszerűen támadó fegyveresek elhurcoltak ismeretlen számú izraeli túszt a Hamász uralta Gázai övezetbe.
A szárazföldi támadásban a fegyveresek több mint tíz olyan izraeli települést támadtak meg, amely közel van az övezethez. Ezek közül hétben még helyi idő szerint délben is bent voltak.
A szárazföldi támadással párhuzamosan a Hamász fegyveresei az övezetből több mint 2500 rakétát lőttek már ki Izraelre szombaton.
Izrael teljes mozgósítást rendelt el, Benjámin Netanjahu miniszterelnök pedig kijelentette: Izrael “háborúban áll”.
A hadsereg Vaskardok fedőnéven hadműveletet indított, közben pedig mozgósít több tízezer tartalékost, köztük az összes kommandós egység katonáját.
A Beér Seva-i Szoroka Kórház arról tájékoztatott, hogy eddig több mint kétszáznyolcvan sebesültet fogadtak be, akik közül hatvan súlyos vagy válságos állapotban van.
A mentőszolgálat véradásra szólította fel a lakosságot a kórházakban ellátott több mint ötszáz sebesült túlélése érdekében. Ennek eleget téve több százan állnak sorban Tel-Avivban, Haifán és Jeruzsálemben a véradó központok előtt.
A halottak között van Ofir Libstein, Saár Hanegev település önkormányzatának vezetője, aki a Hamász terroristáival folytatott tűzpárbajban vesztette életét. A közszolgálati tévé beszámolója szerint a harcoknak számos halálos áldozata van, de pontos számuk egyelőre nem ismert.
A sebesültek és a halottak száma várhatóan nőni fog, mert a mentők még nem tudtak bejutni több olyan településre, amelyet a Hamász fegyveresei megszállva tartanak. Harcok folytak még kora délután is az ellenőrzésük alatt lévő izraeli településeken. Ofakim faluban gyújtogatnak, és túszokat tartanak fogva egy lakásban.
A Háárec című izraeli lap arról számolt be, hogy kaotikus állapotok uralkodnak Rahatban, a Negev-sivatag legnagyobb beduin településén, amelyet szinte folyamatos rakétatámadás ér, de kevesebb mint tíz óvóhely áll a mintegy hetvenötezer lakos rendelkezésére.
Egyiptom közvetíteni próbál a Hamász és Izrael között
Egyiptom “intenzív kapcsolatokat” folytat “befolyásos” nemzetközi felekkel a folyamatban lévő palesztin-izraeli eszkaláció megállítása érdekében. Az egyiptomi külügyminisztérium szóvivőjének szombati közleménye alapján Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszter a “súlyos palesztin-izraeli eszkaláció” miatt telefonon egyeztetett Josep Borrell európai uniós külügyi főképviselővel.
Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa az erőszak azonnali leállítására szólított fel a Gázai övezetben és annak térségében, miután az övezetet uraló Hamász palesztin iszlamista szervezet az elmúlt évek legnagyobb támadását intézte Izrael ellen. “Ez a támadás borzalmas hatással van az izraeli civilekre” – mondta Türk egy nyilatkozatában. “Polgári lakosok soha nem lehetnek támadások célpontjai” – tette hozzá.
Elítélte a támadást egyebek között India, Franciaország és a NATO is.
A kapcsolataik normalizálásáról Izraellel éppen ezekben a hónapokban tárgyaló Szaúd-Arábia a palesztinok és Izrael közötti ellenségeskedés “azonnali beszüntetésére” szólított fel. A kapcsolatok normalizálásáról folyó tárgyalásokon mindkét ország legfontosabb szövetségese, az Egyesült Államok közvetít. A királyság külügyminisztériuma közleményben szólított fel a civilekkel szembeni erőszak kerülésére és önmérséklet gyakorlására. “A megszállás folytatása, a palesztin nép törvényes jogainak megtagadása és a hitbéli szentségei elleni szisztematikus provokációk megismétlődése a feszültségek elmérgesedéséhez vezethet” a szaúdi közlemény szerint.
Akik üdvözlik a támadást
Az Irán támogatását élvező Hezbollah libanoni síita szervezet üdvözölte és “hősiesnek” nevezte a Hamász Izrael elleni támadását. Közölték, hogy közvetlen kapcsolatot tartanak fenn a palesztin vezetőkkel a palesztin területeken belüli és kívüli műveletek “folyamatos értékelése” végett.
A Hezbollahot az Egyesült Államok, Németország, az Egyesült Királyság, Izrael és az Arab Liga terrorszervezetnek minősíti.
Ali Hamenei ajatollahnak, Irán legfelsőbb politikai és vallási vezetőjének az egyik katonai tanácsadója is üdvözölte a Hamász “bátor offenzíváját” Izrael ellen az Isna iráni hírügynökség jelentése szerint. “Támogatjuk ezt a bátor, al-Aksza fedőnevű hadműveletet, és biztosak vagyunk abban, hogy az ellenállási front is támogatja” – közölte Jahja Rahim-Szafávi tábornok, a Forradalmi Gárda elitalakulat parancsnoka.
A teheráni külügyminisztérium közleménye szerint a Hamász támadása a palesztinok egyre nagyobb önbizalmának a jele Izraellel szemben. “Ebben a hadműveletben a meglepetést és más elemeket is kombinálva használtak, ami jelzi a palesztinok önbizalmát a megszállókkal szemben” – közölte Nasszer Kanaáni szóvivő, akit szintén az Isna idézett.
Szijjártó: regisztráljanak konzuli védelemre a magyar állampolgárok
Magyarország arra kér minden Izraelben tartózkodó magyar állampolgárt, hogy regisztráljanak konzuli védelemre annak érdekében, hogy a magyar nagykövetség munkatársai fel tudják venni velük a kapcsolatot, és szükség esetén segítséget tudjanak nyújtani – írta a külgazdasági és külügyminiszter szombaton a Facebook-oldalán.
A külügyminiszter azt írta, hogy
több mint száz Izraelben tartózkodó magyar állampolgárral állnak folyamatosan kapcsolatban, ők valamennyien jól vannak, magyar áldozatokról vagy sérültekről jelenleg nincs tudomásuk.
Ugyanakkor a kritikus helyzetre való tekintettel arra kérnek minden Izraelben tartózkodó magyar állampolgárt, hogy regisztráljon konzuli védelemre a Konzuli Szolgálat oldalán.
Emellett folyamatosan él az ügyeleti telefonszám is (+ 36 80 36 80 36), ahol az illetékes konzulok készek fogadni a hívásokat – tette hozzá.
Szijjártó Péter közölte azt is, hogy a legfrissebb hírek szerint a tel-avivi Ben-Gurion repülőtér egyelőre nem zárt be, de egyes légitársaságok járataik törlésébe kezdtek, ezért tervezett utazás esetén fokozott tájékozódás szükséges.
Nemzetközi reakciók
Charles Michel, az EU Tanácsának elnöke azt írta az X platformon (korábban Twitter): az Izrael és az izraeli lakosság elleni “válogatás nélküli támadások” ártatlan polgárokat sújtanak terrorral és erőszakkal. Az EU szolidáris az izraeli néppel ebben a szörnyű pillanatban – tette hozzá.
Karl Nehammer osztrák szövetségi kancellár szintén az X-en azt írta: “Határozottan elítélem a Hamász ma reggel óta Izrael és ártatlan civilek elleni terrortámadását. Izraelnek joga van megvédeni magát az ilyen alattomos és tömeges támadásokkal szemben. Védtelen civilekre rakétákat lőni brutális terror, és soha nem eszköz a politikai problémák megoldására. Izrael biztonsága Ausztria számára nem tárgyalási alap.”
Annalena Baerbock német külügyminiszter szintén elítélte a Gázából Izrael ellen intézett támadásokat. “Az ártatlan emberek elleni erőszaknak, a rakétatámadásoknak azonnal véget kell vetni. Teljes mértékben szolidárisak vagyunk Izraellel, amelynek a nemzetközi jog szerint joga van megvédeni magát a terrorral szemben” – írta az X-en.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke “a terrorizmus legmegvetendőbb formájáról” beszélt.
Olaszország is támogatja Izrael önvédelemhez való jogát. A római kormány szintén a leghatározottabban elítéli a “terrort és az ártatlan civilek elleni folyamatos erőszakot” – áll Giorgia Meloni olasz miniszterelnök hivatalos rezidenciájának szombaton kiadott közleményében. “A terror soha nem fog győzedelmeskedni” – írták.
James Cleverly brit külügyminiszter szintén az X-en közölte: “az Egyesült Királyság egyértelműen elítéli a Hamász által izraeli civilek ellen elkövetett szörnyű támadásokat. Az Egyesült Királyság mindig támogatni fogja Izrael jogát, hogy megvédje magát”.
José Manuel Albares spanyol külügyminiszter pedig azt írta a X-en: “határozottan elítéljük a Gázából Izrael ellen elkövetett nagyon súlyos terrortámadásokat. Elborzaszt bennünket ez a válogatás nélküli erőszak. Minden szolidaritásunk az áldozatoké.”
Az ukrán külügyminisztérium szintén az X-en közölte: “Ukrajna határozottan elítéli az Izrael elleni folyamatos terrortámadásokat, beleértve a Jeruzsálemben és Tel-Avivban civilek ellen elkövetett rakétatámadásokat”. Ukrajna támogatja Izraelt abban a jogában, hogy megvédje magát és népét.
Oroszország mindkét féllel és az arab országokkal is kapcsolatban áll az Izrael és a palesztinok közötti konfliktus eszkalálódása miatt. “Magától értetődik, hogy mindig önmérsékletre szólítunk fel” – idézi az Interfax hírügynökség Mihail Bogdanov külügyminiszter-helyettest.
(MTI)
Címlapkép: AFP