Bekapcsolva maradt a mikrofon: így találta ki Lezsák Sándor, hogyan fojtsa bele az ellenzékbe a szót
Éjszakába nyúló vitával tárgyalta a parlament kedd este a Munka törvénykönyve módosítását, amely az egy év alatt elrendelhető túlórák számát a jelenlegi 250-ről 400-ra növelné, valamint egy helyett három évet biztosítana a munkáltatóknak a munkaidőkeret elszámoltatására. Az ülést levzető elnök, Lezsák Sándor először megvonta a szót a javaslatot hevesen bíráló ellenzékiektől, majd lezárta a vitát. Mindeközben nem vett tudomást arról, hogy a mikrofonja bekapcsolva maradt – vette észre a hvg.hu.
Az Országgyűlés alelnöke a vita közben elrendelt szünetben felejtette bekapcsolva a mikrofonját, amin keresztül a parlamenti közvetítésen jól hallható, ahogy segítőjével megbeszéli, hogyan tehetnének pontot a vitára. Lezsákék arról beszélnek, hogy nem kéne bent ülni reggelig, bár “lehet, hogy ezt akarják”.
Felvetik, hogy újabb tárgyalási szünetet rendeljenek fel, majd Lezsák Sándor arról érdeklődik a segítőtől, hogy szót kell-e adnia mindenkinek. A házszabályt is átnézik, ami alapján a segítő megállapítja, hogy az ismételt felszólalásra az elnök ad engedélyt, vagyis arra hivatkozva, hogy feleslegesen ismétlik magukat, meg lehet vonni a felszólaloktól a szót.
A szünet leteltével még néhány képviselőnek megadják a szót, majd Lezsák jelzi, hogy aki nem tér a tárgyra, személyeskedik, vagy nem hoz új elemeket a vitába, attól megvonja a felszólalás lehetőségét. Miután többen jelentkeznek ismételt felszólalásra, Lezsák felolvassa a házszabály szünetben megtalált vonatkozó passzusát az ismételt felszólalásokról, majd röviden lezavarja az ülést: három képviselőtől megvonja a szót, és lezárja a vitát. Először az LMP-s Demeter Mártától önismétlés, aztán az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikótól és a független Szél Bernadettől az ülésvezetés bírálata miatt vonta meg a szót.