Beer Miklós: A tüntetésen kívül nincs más eszköze az ellenzéknek arra, hogy megszólaljon
A kormánypártok kétharmados többsége eleve lehetetlenné teszi a bírálatot. Nincs más eszköze az ellenzéknek, hogy megszólaljon, hogy meghallgassák, mint a tüntetés, mondta a Magyar Hangnak adott interjújában Beer Miklós püspök a közelmúlt tüntetéssorozatáról. Beer ugyanakkor azt is mondta, hogy szerinte nemcsak ennek a két törvénynek a bírálatáról van szó, és fontosnak nevezte, hogy a megmozdulások “megőrizzék békés jellegüket” – írja az Index.
Önfegyelemre volna szükség mindkét oldalon
A püspök, aki az idén töltötte be a 75. életévét, azt mondta a tüntetőknek ugyanúgy önfegyelmet kell tanúsítaniuk mint a kormánypártoknak a törvényalkotásban.
A legfőbb probléma a kontroll hiányában van. Van még mit fejlődni a demokráciában.
Arról is beszélt, hogy a pápa meghirdette a szegények világnapját novemberben, és neki személyesen is mondta személyes találkozójukon, hogy mennyire fontos megérteni, mekkora szakadék van a gazdagok és a szegények között. A szegénység és a kiszolgáltatott helyzetnek a problémája mindenkit érint, mondta.
A pápa és a Soros-terv
Beertől megkérdezték, hogy igaz-e, amit Kiss-Rigó László püspök mondott, hogy a pápa a Soros-terv kapcsán arról beszélt, hogy küzdjenek a brüsszeli elit gyarmatosító politikája ellen. Bár Beer kategorikusan ezt nem cáfolta, de a válaszából elég világosan kiderült, hogy ez így konkrétan nem történt meg, hiszen a pápa “a migráció kérdését kerülte” az akkori találkozón, de újévi beszédében ezzel kapcsolatban megszólalt, és az kiderült, a túlnépesedés és a migráció súlyos problémák, és keresztény emberként nem mondhatják, hogy ez nem érdekli őket.
Nem jó, ha az egyház belekeveredik az aktuálpolitikába
Arról is beszélt Beer az interjúban, hogy mennyire fontos az egyház és az állam szétválasztása, és bár a püspökök viszonylagos önállósággal rendelkeznek megszólalásaik alkalmával, de az ő főnökük a római pápa, akihez igazodni kell, és nem jó, ha belekeverednek a “pártpolitikai ingoványba”.
Az ellen mindig tiltakozom, amikor azonosítják a vallásos ember gondolkodását a jobboldalisággal. A politikát úgy kell értelmezni, hogy az a közjó szolgálata.
A hajléktalanok vegzálásával kapcsolatban Beer azt mondta, örül, hogy most már nyugodtan sétálhat Budapesten, és nem botlik bele a hajléktalanokba az aluljárókban, de szerinte ezzel könnyen becsaphatjuk magunkat, hiszen ezekkel az emberekkel kell valamit kezdeni. Jó példaként a baptistákat említette, akik kulturált szállást hoztak létre és lelki gondozásra is figyelmet fordítanak.
Nem a kormánytól kell várni a megoldást
Azt is mondta, hogy “az igazi nyomor abban nyilvánul meg, ha már valaki akarni sem tud”. Őket talpra kellene állítani, de szerinte nincs elég szociális munkás, mentálhigiénés szakember, lelki gondozó, és ugyanez a helyzet a kilátástalan helyzetben élő cigány családokkal is. Tévúton jár az, aki a kormánytól vár megoldást. A szolidaritás, érzékenyítés feladata az egyházé, mondta Beer püspök a Magyar hangnak.
Mások is megszólaltak
A Válasz Online is közölt egy hosszabb interjút az egyik kormányellenes tüntetésen részt vevő katolikus pappal, Hodász Andrással, akinek nagyon nem tetszik a politika és a kereszténység összefonódása és ugyan nem akar beleszólni olyan dolgokba, amikhez nem ért, de a maga szakterületével kapcsolatosan kötelességének érzi hallatni a hangját.
Az én szakterületem az emberi lélek. A legnagyobb rombolást pedig ott, az emberi lelkekben végzik. Ha csak megnézem a Facebookon, mekkora rettegés van az emberekben a migránsoktól… Hol vannak? Kimegyünk az utcára és nem látunk egyet sem. Már a határon sem. Néhány szerencsétlen várja sorsa jobbra fordulását a zárt tranzitzónában, de ennyi. A felturbózott propaganda hatására mégis olyan elementáris a rettegés és a gyűlölet, hogy embereket nyomorít meg. Ezzel már van dolgom.
– mondta el a Válasznak.