Lezajlott Balog Zoltán meghallgatása a botrányos kegyelmi üggyel kapcsolatban
Kedd délelőtt fél tíz után kezdődött a Magyar Református Egyház Zsinati Hivatalában egy szűkkörű megbeszélés Balog Zoltán és a püspökök között, ezt követően 11-től kezdődött az úgynevezett esperesi gondnoki értekezlet az épületben, ahol az egyház képviselői arra kérték Balogot, hogy számoljon be a kegyelmi ügyhöz kapcsolódó szerepéről. Az értekezleten az összes egyházmegye képviseltette magát – írja a 24.hu.
Kiszivárgott körlevél és hírlapi kacsa
A Telex nyomán hétfőn számoltunk be arról, hogy a Magyarországi Református egyház vezérkara kedd délelőttre behívatta Balog Zoltán református püspököt, hogy egy esperes-gondnoki tanácskozáson adjon számot arról, konkrétan milyen felelőssége volt a bicskei gyermekotthon korábbi igazgatóhelyettesének kegyelmi ügyében.
A Telex a Direkt 36-tal közösen arra a következtetésre jutott, hogy Balog lehetett az, aki Novák Katalin köztársasági elnöknél K. Endre kegyelméért lobbizott, amiből aztán olyan országos botrány lett, hogy Novák lemondott tisztségéről.
Hétfőn este aztán a Telex birtokába jutott az a körlevél, amelyet Balog küldött a lelkipásztoroknak és presbitereknek 2024. február 12-én. A református püspök a levélben kijelentette, hogy a bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettese, K. Endre érdekében a kegyelmi kérvényt nem ő nyújtotta be.
“A kérvényt nem én nyújtottam be, és nem én terjesztettem fel” – fogalmazott Balog, azt is megjegyezve, hogy a férfit “nem pedofilként ítélték el”.
Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke ostobaságnak, hírlapi kacsának nevezte hétfői közleményében “a baloldali sajtóban megjelent híresztelést Orbán Viktorral és Balog Zoltánnal kapcsolatban”, mely szerint a miniszterelnök “Balog Zoltánt is felelősnek tartja a kegyelmi ügyben”, akinek “a püspöksége is veszélybe kerülhet”.
Kálmán Olga levele
Kálmán Olga a Demokratikus Koalíció nevében nyílt levél formájában fordult kedden a Magyarországi Református Egyház Zsinat Elnökségéhez. Ebben a Direkt 36 cikkére hivatkozva egyebek között arról érdeklődött, hogy volt-e tudomások Balog lobbitevékenységéről a kegyelmi döntéssel kapcsolatban.
Arra is kíváncsi volt, hogy az elnökség szerint miként részesülhetett a köztársasági elnök kegyelmében egy olyan bűnöző, aki segített eltussolni a bicskei pedofil igazgató bűncselekményeit.
Egyebek mellett külön rákérdezett: tudnak-e arról, hogy K. Endre és Balog Zoltán felvették egymással a kapcsolatot a kegyelmi ügyben.
Szimpátiaszavazás lett a vége, nem mond le Balog Zoltán
Kedd kora délután, hosszú órákkal azután, hogy Balog Zoltán belépett a Magyar Református Egyház Zsinati Hivatalának épületébe, a Telex szerint egyházi képviselők távoztak az épületből.
Egyikük azt mondta a sajtó jelenlévő képviselőinek, hogy Balog várhatóan még kedden nyilatkozatot ad le a tévében.
Amikor Balog délelőtt megérkezett a hivatalhoz, sem ő, sem más látogató nem mondott semmit sem az újságíróknak.
Időközben a Telex két egymástól független forrásból arról értesült, hogy szimpátiaszavazás volt Balog Zoltánról a Magyar Református Egyház Zsinati Hivatalában.
Itt arról voksolt a vezetőség, hogy maradjon-e a zsinat lelkészi elnöke, vagyis az egyház vezetője Balog.
Bár voltak ellenszavazatok, a többség Balog mellett állt ki, aki így továbbra is a legfőbb vezetője és püspöke maradt a hazai református egyháznak.
Címlapkép: MTI/Koszticsák Szilárd