Felrobbant személyi hívók: kiderült a magyar BAC Consulting Kft. szerepe
Frissítés: A BAC Consulting Kft. nevű, Budapesten bejegyzett vállalkozást valójában izraeliek alapították legalább két másik fedőcéggel egyidőben, csak azért, hogy elrejtsék a robbanó csipogók valódi előállítóit: izraeli hírszerző tiszteket. Ez derül ki abból a New York Times-cikkből, amelyet egy tucat izraeli hírszerző által elmondottak alapján írtak meg, és ami eddig nem ismert részletességgel mutatja be, hogyan kerültek robbanóanyaggal ellátott csipogók a Hezbollah nevű szervezet tagjainak zsebébe – számolt be a lefrissebb fejleményekről a 444.hu.
A névtelenül megszólaló izraeli titkosszolgák azt is elárulták, ügyeltek rá, hogy a BAC hétköznapi ügyfeleket is kiszolgáljon, akik számára hétköznapi csipogókat gyártott, de
az egyetlen igazán fontos ügyfele a Hezbollah volt, akiknek nem hétköznapi csipogókat szállított le.
Ezeket a készülékeket külön gyártották le, és az akkumulátoraikba rejtették a PETN nevű robbanóanyagot, majd 2022 nyarától elkezdték őket leszállítani Libanonba.
Telex: Bolgár cég vásárolta a csipogókat
Egy szófiai székhelyű cég vásárolta Tajvanról azokat a személyi hívókat, amelyeket végül a Hezbollahnak adtak el; az ügyben érintett magyar cég valójában semmit sem csinált, az eszközök soha nem is voltak Magyarországon – közölte a Telex szerda este, hozzátéve: ez utóbbi információt időközben hivatalosan is megerősítette a magyar kormány.
Felidézték: kedden a Hezbollah több száz tagja sérülhetett meg súlyosan Libanonban, amikor személyi hívókba rejtett bombák robbantak fel. Ezeket a pagernek vagy a magyar szlengben csipogónak nevezett eszközöket a világ nagy részén már rég felváltották a mobiltelefonok, de sok helyen (például kórházakban) a mai napig alkalmazzák; a Hezbollah tagjai is ezt használták.
A Telex idézte Kovács Zoltánt, a kormány nemzetközi kommunikációért felelős államtitkárát, aki szerda délután azt közölte: “a magyar hatóságok meggyőződtek arról, hogy az érintett cég egy kereskedő-közvetítő cég, nincs magyarországi gyártó- és telephelye, a bejelentett címen egy fő cégvezetője van, a hivatkozott eszközök pedig sohasem jártak Magyarországon”.
Egyszerű közvetítő volt a BAC Consulting Kft.
A készüléket forgalmazó Gold Apollo vezérigazgatója, Hszu Csing-kuang szerdai sajtótájékoztatón azt közölte: a Hezbollah által rendelt AR-924-es csipogókat licenc alapján egy BAC nevű cég gyártotta. Először csak annyit mondott, hogy egy európai cégről van szó, amelynek van irodája a tajvani Tajpejben, és a cég első hivatalos közleményében is ennyi szerepelt. Később viszont konkrétan megnevezték a budapesti BAC Consulting Kft.-t mint a csipogók gyártásáért és forgalmazásáért felelős céget – ismertette a hírportál.
A Telex értesülése szerint azonban a BAC Consulting Kft. egyszerű közvetítőként szerepelt az ügyletben. Maga a cég valójában semmilyen tevékenységet nem is végzett, irodája sincs, mindössze egy székhelyszolgáltatóhoz van bejelentve.
“Mint azt az ügyre rálátó forrásokból megtudtuk, a BAC Consulting ügyvezetője, Cristiana Bársony-Arcidiacono egy bolgár céggel, a szófiai székhelyű Norta Global Ltd.-vel állt kapcsolatban. Az ügylet hátterében valójában a Norta Global Ltd. állt, noha papíron tényleg a BAC Consulting kötött szerződést a Gold Apollóval” – írták. Információik szerint a személyi hívókat Tajvanról már nem is a BAC Consulting, hanem a bolgár cég hozta be. Ez végeztette a szállítást, és értékesítette a készülékeket a Hezbollahnak.
Kitértek arra, hogy a bolgár cégnek egy norvég tulajdonosa van. Hasonlóan a magyar céghez a bolgár cég is egy székhelyszolgáltatóhoz van bejegyezve. Egy olyan szolgáltatóhoz, ahol összesen 196 cég van bejegyezve. A bolgár céget 2022-ben áprilisában alapították. Papíron projektirányítással foglalkozik, de vélhetően nem gyártanak semmit.
A Telex úgy tudja, hogy
Cristiana Bársony-Arcidiacono kizárólag közvetítőként lépett fel, a magyar cég eleve csak azért kellett, hogy a bolgár szálat elfedje.
A portál szerint a magyar nő az NBC Newsnak megerősítette, hogy cége együttműködött a Gold Apollóval, amikor azonban a csipogókról és a robbanásokról kérdezték, azt mondta: “Nem én gyártom a csipogókat. Én csak a közvetítő vagyok. Azt hiszem, félreértette a dolgot”.
EU: A tagállamok feladata az ellenőrzés
Az Európai Unió szerint ki kell vizsgálni a Libanonban és Szíriában történt keddi robbanásokat, amelyek során legalább 12 ember meghalt és több ezren megsebesültek. A hírportál idézte Peter Stanót, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének szóvivőjét, aki egy szerdai sajtótájékoztatón azt mondta: “Egyelőre még ne siessünk a következtetések levonásával. Tudjuk, hogy mi történt, de az okait, és hogy hogyan történt, azt még ki kell vizsgálni. Ha már lesznek bizonyítékaink, akkor tudunk erről többet mondani”.
Arra a kérdésre, hogy összeegyeztethető-e az Európai Unió szankcióival az, hogy egy magyar cég csipogókat szállít a Hezbollahnak, a szóvivő azt válaszolta: a Hezbollah katonai szárnya rajta van az uniós szankciós listákon, de a kereskedő cégek és a tagállamok feladata annak ellenőrzése, hogy tiltólistás termékek ne juthassanak rossz kezekbe. “Azt azonban hadd tisztázzam, hogy ha egy szervezetet terroristaként határoznak meg, az azt jelenti, hogy befagyasztják a vagyonát, nem lehet nekik pénzügyi eszközöket biztosítani, és tagjaival szemben utazási tilalom van életben” – tette hozzá Stano.
Magyarországon vállalkozási szabadság van
A Telex arra is kitért, hogy a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) a Hvg.hu-nak küldött válaszában azt írta: “Magyarországon vállalkozási szabadság van. Az említett cég a magyar kormánytól semmilyen megbízást nem kapott semmire, és a kormánytól nem kért engedélyt semmire. A cég magánvállalkozásként működik.”
Vezető nemzetközi lapok értesülései szerint a Hezbollah által rendelt több ezer csipogót valószínűleg szállítás közben módosították: mindegyikben elhelyeztek egy kis méretű robbanótöltetet és egy azt működésbe hozó mechanizmust – közölte a hírportál.
Szerdán walkie-talkie készülékek robbantak fel Libanonban
Újabb kommunikációs készülékek robbantak fel szerdán Libanonban, legfrissebb, szerda esti adatok szerint tizennégy halálos és legkevesebb 450 sebesült áldozatot követelve – közölte a libanoni egészségügyi minisztérium.
Szemtanúk szerint felrobbant több walkie-talkie az ország déli részének különböző pontjain és Bejrút déli peremkerületeiben is. Szúr (Türosz) kikötővárosból is jelentettek hasonló eseteket.
Egy biztonsági forrás szerint több száz készülék robbant fel szerdán is.
A Libanonban jelentős befolyással rendelkező Hezbollah síita milícia öt hónapja szerezte be a walkie-talkie-kat nagyjából egy időben azokkal a személyi hívókkal, amelyekből az előző nap több ezer felrobbant – közölte egy biztonsági forrás. Egy magas rangú libanoni tisztségviselő és egy másik forrás is azt állította, hogy a Moszad izraeli külföldi hírszerző szolgálat helyezett el robbanóanyagot a készülékekben. A libanoni sajtó közlése szerint
Japánban gyártott ICOM V82 típusú walkie-talkie készülékekről van szó.
A keddi és szerdai robbantások elkövetésével széles körben vádolt Izrael egyelőre nem szólalt meg az incidensekkel kapcsolatban.
A japán cég szerint már tíz éve nem gyártják a felrobbant adó-vevőket
A vezeték nélküli kommunikációs termékeket gyártó japán Icom cég közölte csütörtökön, hogy már mintegy tíz éve nem gyártják azt a típusú adó-vevőt, amelyből szerdán több száz felrobbant Libanon több pontján – írta az MTI.
“Az IC-V82 adó-vevő készüléket vállalatunk 2004 és 2014 októbere között gyártotta és forgalmazta, egyebek mellett a Közel-Keletre is. Nagyjából tíz éve leállítottuk a gyártását, és azóta ezekből a készülékekből nem szállítottunk” – állítja az Icom közleményében, amellyel a The New York Times című amerikai lapban és az izraeli sajtóban megjelent információkra reagált.
A japán vállalat hozzátette: az IC-V82 működéséhez szükséges akkumulátorokat sem gyártják már. Továbbá a termék eredetiségét igazoló hologramos pecsétet sem tudták azonosítani a felrobbant készülékeken, így tehát nem lehet kijelenteni azt, hogy a szóban forgó adó-vevőket az Icom értékesítette volna. Hozzátették azt is, hogy a vállalat termékeit külföldi piacokra kizárólag megbízható forgalmazó cégeken keresztül juttatják el.
A közleményben kifejtették: termékeiket Vakajama prefektúrában állítják elő szigorú gyártási előírásoknak megfelelően, a folyamat során kizárólag a vállalat által jóváhagyott alkatrészeket használják.
Civil rendeltetésű tárgyakat fegyverként használva
“Ennek az agressziónak meglesz a külön büntetése, illetve megtorlása” – hangoztatta Hasem Szefeiddín, a Hezbollah végrehajtó tanácsának elnöke egy temetésen. Szefeiddín úgy fogalmazott, hogy “új konfrontációra kell készülni az ellenséggel”.
Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa független vizsgálatot követelt szerdán a robbanások kivizsgálására. Türk hangsúlyozta, hogy több ezer személyi hívó egyidejű felrobbantása anélkül, hogy tudni lehessen, hol és kinél vannak a készülékek, a nemzetközi emberi jogot és feltehetőleg a nemzetközi humanitárius jogot is sérti. “Független, alapos és átlátható vizsgálatra van szükség a tömeges robbanások körülményeinek kivizsgálására, valamint felelősségre kell vonni azokat, akik ezt elrendelték, illetve végrehajtották” – tette hozzá.
António Guterres ENSZ-főtitkár szóvivőjén keresztül a lehető legnagyobb önmérsékletre intette az érintett feleket a helyzet további elmérgesedésének elkerülésére. Hangsúlyozta egyúttal, hogy nem szabad civil rendeltetésű tárgyakat fegyverként használni. Guterres egyben a közel-keleti helyzet drámai elmérgesedésének veszélyére figyelmeztetett. “Mindezen készülékek felrobbanása mögött meghúzódó elgondolás persze az, hogy mindezt megelőző csapásként hajtsák végre egy nagyobb katonai művelet előtt” – fűzte hozzá az ENSZ-főtitkár.
Új szakaszába lépett a háború az iszlám radikálisokkal szemben
Újabb szakaszába lépett az iszlám radikálisokkal szembeni háború, amely tavaly október 7-én tört ki a Hamász palesztin terror szervezet Izrael elleni terrortámadásával – jelentette be szerdán Joáv Galant izraeli védelmi miniszter.
A harcok súlypontja áthelyeződik Izrael északi, Libanonnal közös határának vidékére
– tette hozzá, utalva a Hezbollah libanoni síita milíciára, amely a palesztinokkal való szolidaritásból támadja rendszeresen Izraelt. “Úgy értékelem, hogy új időszak elején járunk a háborúban, és ehhez kell igazodnunk. Ez bátorságot, elszántságot és kitartást kíván tőlünk. Nagyon fontos, hogy ebben a szakaszban is minden izraeli szervezet minden szinten szorosan együttműködjön” – mondta Galant a légierő egyik bázisán tett látogatásán.
A Hezbollah erősebb, “ez nem a Hamász, hanem valami más, és erre megfelelően fel kell készülni, figyelembe kell ezt venni”. “A súlypont az erőforrások és az erők átcsoportosítása révén északra tevődik át” – magyarázta. Szerdán egy meg nem nevezett magas rangú tisztségviselő a ynet hírportálnak nyilatkozva azt mondta: egy másik fontos feladat Izrael számára az elrettentő erő helyreállítása – írta az MTI. Az új szakasz stratégiai célja, hogy a határövezetből kimenekített lakosság visszaköltözhessen lakhelyére. “A Hezbollah meg fogja fizetni tettei árát”- szögezte le.
Címlapkép: Egy felrobbant személyhívó készülék darabjai (Fotó: AFP)