Tömegesen felrobbant személyi hívók: a magyar cég állítja, ők csak közvetítők voltak
Nem a BAC Consulting Kft. gyártotta a Libanonban és Szíriában tömegesen felrobbant személyi hívókat – cáfolta a korábbi híreket az amerikai NBC News-nak nyilatkozó Bársony-Arcidiacono Cristiana Rosaria. A budapesti székhelyű BAC Consulting Kft. ügyvezető-tulajdonosa azt állította: együttműködtek ugyan a tajvani Gold Apollo nevű céggel, amelynek márkajelzése szerepel a felrobbant csipogókon, de csak közvetítőként – írja a 24.hu.
A Gold Apollo szerdai közleményében állt, hogy felhatalmazták a BAC Kft.-t, hogy a kijelölt régiókban a termékértékesítéshez használják a márkajelzésüket az AR-924-es személyi hívókon, de “a termékek tervezése és gyártása kizárólag a BAC felelőssége”.
Hszu Csing-kuang, a tajpeji székhelyű cég vezérigazgatója újságíróknak azt mondta, hogy vállalata az elmúlt három évben kötött licenszszerződést a BAC-kal, amely számos termékén alkalmazza a tajvani cég márkajelzését. Kijelentette továbbá, hogy keresetet nyújt be az inkriminált készülékek gyártója ellen, amelynek kifizetéseivel kapcsolatban problémák merültek fel . “Az átutalás nagyon furcsa volt” és a Közel-Keleten keresztül bonyolódott – tette hozzá, cégét pedig az incidens áldozatának nevezte. “Lehet, hogy nem vagyunk nagyvállalat, de felelősségteljes cég vagyunk. Nagyon kínos ez az ügy” – fogalmazott.
A BAC Consulting Kft. az Opten céginformációs rendszer adatai szerint 2022-ben alakult. A főtevékenységként üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadással foglalkozó cég székhelye (több más vállalkozással együtt) a zuglói Szőnyi úton van. A társaság magyar honlapja szerda délelőtt még elérhető volt, ám mostanra már karbantartás alatt áll – vette észre a 24.hu. A tanácsadástól ékszerek értékesítéséig sok mindennel foglalkozó cég honlapján rövid ismertető utal arra, hogy távközléssel is foglalkoznak. Mint írják, nemzetközi technológiái együttműködésben dolgoznak távközlési termékek értékesítésén, például ázsiai és fejlődő országok piacára. A Libanonban robbant AR-924-es személyi hívókról viszont semmilyen ismertetőt nem találtunk az oldalon, amíg elérhető volt.
9 halott, 2750 sérült
Mint ismert, kedden szinte egy időben robbantak fel tömegesen személyi hívók Libanonban. Az incidensnek kilenc halálos áldozata és 2750 sebesültje van. A sérültek közül mintegy kétszáznak válságos az állapota. A sérültek közül sokan a Hezbollah síita milícia tagjai, illetve köztük van Modzstaba Amani iráni nagykövet is hírügynökségek jelentése szerint.
A londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja szerint Szíriában is felrobbant számos személyi hívó, Damaszkuszban és az ország távolabbi vidékein tizennégyen sérültek meg az ottani incidensekben.
Ziad Makari tájékoztatási miniszter izraeli agresszióról beszélt, a külügyi tárca pedig “veszélyes és szándékos izraeli eszkalációról”, amelyet “a (Gázai övezeti) háború jelentős, Libanonnal szembeni kiterjesztésére vonatkozó fenyegetések kísértek”.
A Libanonban jelentős befolyással bíró Irán-barát milícia szintén Izraelt tette felelőssé a történtekért, és közölte, hogy a zsidó állam “méltó büntetést fog kapni gyilkos agressziójáért”. A Hezbollah egyúttal közölte, hogy a szervezet vezetője, Haszan Naszrallah nem sérült meg – írta az MTI.
Beszámolók szerint Libanonban szinte mindenütt történtek ilyen robbanások kedden, azonban az esetek többsége a Hezbollah ellenőrzése alatt álló területekre, így Bejrút déli kerületeire összpontosult.
Izrael hallgat
Izrael egyelőre nem reagált az ügyben, röviddel a robbanásokat megelőzően az izraeli sajtó arról számolt be, hogy a politikai vezetés “drámai egyeztetéseket” folytat.
Matthew Miller amerikai külügyi szóvivő sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak nem volt köze a történtekhez, előzetesen nem tudott erről semmit és információkat gyűjt az incidensről. Miller egyben leszögezte, hogy civilek nem lehetnek legitim műveleti célpontok. Miller ugyanakkor óva intette a teheráni vezetést minden olyan cselekménytől, amely tovább ronthatna az amúgy is feszült helyzeten.
Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter a személyi hívók összehangolt felrobbantását terrorcselekménynek nevezte, s szintén Izraelt tette felelőssé.
Később robbantottak volna
Izrael nem tervezte a személyi hívók felrobbantását a Hezbollah elleni teljes körű háború előtt, de a biztonsági szervek vezetői az utolsó pillanatban emellett döntöttek, miután legalább két Hezbollah-tag azt gyanította, hogy valami nincs rendben ezekkel az eszközökkel – jelentette az Al-Monitor című közel-keleti hírportál szerdán.
Az Iránból támogatott libanoni síita Hezbollah szervezet vezetője, Haszan Naszrallah sejk február 13-i televíziós beszédében arra figyelmeztette híveit, hogy okostelefonjaik veszélyesebbek az izraeli kémeknél, s felszólította őket, hogy a lehallgatás veszélyét rejtő telefonkészülékeiket törjék össze, ássák el vagy zárják ládába. Helyettük személyi hívókat osztottak ki a Hezbollah tagjainak – írta az MTI.
Libanon az izraeli titkosszolgálatot vádolja
A Moszad izraeli külföldi hírszerző szolgálat helyezett el robbanóanyagot a Hezbollah libanoni siíta milícia által megrendelt mintegy ötezer személyi hívó készülékben, amelyek egyidejű detonálásában kedden kilencen meghaltak és csaknem háromezren megsebesültek – közölték libanoni biztonsági források.
Az egyik magas rangú biztonsági tisztviselő szerint az izraeli titkosszolgálat
hónapokkal ezelőtt, még a gyártási folyamat során juttatott szinte kimutathatatlan, kis mennyiségű – egy másik forrás szerint legfeljebb három grammnyi – robbanóanyagot tartalmazó és kódolt üzenettel aktiválható paneleket a csipogókba.
“A Hezbollah tagjai a korszerűtlen, csupán szöveges üzenetek megjelenítésére alkalmas kommunikációs eszközt használják távolsági kapcsolattartásra annak érdekében, hogy az izraeli csapásmérő erők ne tudják bemérni tartózkodási helyüket” – közölték a szervezettel kapcsolatban álló források.
Sok a civil áldozat
Elítélte Joseph Borrell európai uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szerdán az előző nap Libanonban történt tömeges incidenst, kiemelve, hogy bár a támadás vélhetően célzott volt, sok civil, köztük gyerek is áldozatául esett.
Borrell kiemelte, hogy a támadás veszélybe sodorja Libanon biztonságát és stabilitását, továbbá növelheti a térségbeli egyébként is feszült helyzet elmérgesedését. Hozzátette: az ügyben telefonon egyeztetett az arab ország külügyminiszterével, Abdallah Bouhabibbal is.
“Ezrek sebesültek meg, köztük több százan válságos állapotban vannak, a kórházak az összeomlás szélére sodródtak” – olvasható az EU Külügyi Szolgálata (EEAS) közleményében – írta az MTI.
85 napos akkumulátor-üzemidő
A szakértők szerint a csipogókba robbanóanyagot helyeztek el a kézbesítésük és felhasználásuk előtt az ellátási láncba való kifinomult beszivárgás során – írja az Euronews.
A lap szerint az AR-924-es csipogó termékismertetője a keddi incidens után tűnt el a Gold Apollo weboldaláról. A leírásban az állt, hogy a készülék legfeljebb 100 karakteres szövegek fogadására képes, és akár 85 napos akkumulátor-üzemidővel rendelkezik.
A tajvani gazdasági minisztérium szerint a Gold Apollo 2022 eleje és 2024 augusztusa között 260 ezer személyi hívót exportált, ebből több mint 40 ezer készüléket idén január és augusztus között. A termékek közvetlenül Libanonba történő exportálásáról nincs nyilvántartásuk.
Címlapkép: A BAC Consulting Kft. zuglói székhelye (Fotó: Attila Kisbenedek/AFP)