"Azt se tudom, hova megyek" - hajléktalanok és civil segítők szólaltak meg a hajléktalan-törvény kapcsán
Október 15-től, hétfőtől már tilos közterületen életvitelszerűen tartózkodni. A jogvédők úgy vélik, az új jogszabállyal egyetlen célt próbálnak elérni, mégpedig azt, hogy a hajléktalanokat eltávolítsák a nagyobb városok centrumából – írja az nlcafe.hu.
A kormány már többször próbálta szigorítani a hajléktalanságra vonatkozó szabályokat, eddig azonban nem járt sikerrel, ám idén megváltoztatták az alaptörvényt, így már szabálysértéssé nyilváníthatták.
Érdekes, csak most figyeltek fel a hajléktalanság kriminalizálására, pedig az elmúlt öt évben nagyjából hatszáz eljárás indult életvitelszerű közterületen tartózkodás miatt. Magyarországon könnyű megbélyegezni azokat, akik nehéz helyzetben vannak, és nem rendelkeznek valódi érdekérvényesítő képességgel. A kormány permanens háborút visel az utcán élő emberek ellen, pedig ha komolyan vették és megvalósították volna azokat a hajléktalansági stratégiákat, amelyeket az elmúlt években készítettek a minisztériumok szakemberei, sokat javíthattak volna a helyzeten
– mondja Udvarhelyi Tessza, A Város Mindenkié (AVM) csoport egyik alapítója.
Tudnának dolgozni
Az alapító úgy véli, bárkit ki lehet vezetni a nehéz helyzetből, azt mondja, a kétharmaduk tudna dolgozni és fenntartani egy lakást, csakhogy ehhez nincsenek meg a feltételek. Csakhogy a lakások drágák, a fizetések alacsonyak, nincs megfelelő szociális segítség, így csak szállóról szállóra vándorolnak.
A csokkal, a különféle támogatott lakáshitelekkel és az adókedvezményekkel azoknak segítenek, akik saját erejükből is meg tudnák teremteni maguknak a normális lakhatást, miközben azokkal, akik valóban segítségre szorulnak, nem foglalkoznak
– teszi hozzá Udvarhelyi Tessza.
Véleménye szerint bérlakásprogram elindításával, vagy önkormányzati lakások bérbeadásával jelentősen javítani lehetne a helyzeten.
Az AVM igyekszik minden segítséget megadni a rászorulóknak, ha kell, akár jogi képviseletet is biztosítanak. Amire már csak azért is szükség van, mert sokan nincsenek is tisztában az új törvénnyel, illetve azzal, hogy milyen szankciókkal járhat a szabálysértés.
Hasonlóképpen látja a helyzetet Havasi Zoltán, a Budapest Bike Maffia vezetője is, aki szerint nehéz minden rászorulóhoz, hajléktalanhoz eljuttatni a fontos, sőt elengedhetetlen információkat. Éppen ezért összeállítottak egy tájékoztatót, amelyben minden hasznos információ megtalálható a helyszínekről, legyen szó szállóról, ételt adó helyről, és bíznak benne, hogy minél többen értesülnek a változásokról.
“Tartom az emberségemet”
„Mit gondolok erről a törvényről? Azt se tudom, hova megyek. Az utcán élek, hát igen, már jó pár éve. Nézzen rám, nem látszik, ugye? Soha nem hitték el, nem is fogják, tartom még az emberségemet – mondta a lapnak egy kedves, középkorú asszony, aki egyedül ült egy padon, és türelmesen várta, hogy elkezdődjön az osztás.
Pedig higgye el, nem könnyű dolog ez az utcaélet, én egy kutyát sem tennék ki ide. Csak hát egyedül vagyok már tizenöt éve, elveszítettem mindent, a családot, mindent. Szégyellnek. (…) A szállóra nem akarok bemenni, mert ott mindenféle ember megfordul, ez van, mindenki másmilyen, még a kisujjunk sem egyforma, nem igaz?
Az nlcafé aláhúzza: az utcán élő emberek egyelőre nemigen tudják, milyen hatással lesz az életükre az október 15-én életbe lépő jogszabály. A rendőrök eddig is megbüntethették őket, de mostantól lényegesen szigorodik a szabályozás. Aki ugyanis nem veti alá magát a rendőri intézkedésnek, azt szabálysértési őrizetbe vehetik, és közmunkával vagy elzárással is büntethetik.