Az EU felülvizsgálja a nyári időszámításról szóló irányelvet
Az Európai Bizottság lezárta az évente kétszer esedékes óraátállítás szükségességéről indított európai konzultációt, amelynek során 4,6 millió ember nyilvánította ki véleményét az uniós tagállamokból – számolt be az MTI az uniós bizottság pénteki közleménye alapján.
Az Európai Bizottság július elején arra kérte fel az uniós polgárokat, döntéshozókat, érintett hatságokat és gazdasági szakembereket, hogy online kérdőív kitöltésével mondjanak véleményt, sorakoztassanak fel szakmai érveket, valamint számoljanak be az óraátállás közlekedésre, az energiamegtakarításra és az emberi egészségre gyakorolt hatásairól. A cél annak megállapítása, hogy szükséges-e foglalkozni az óraátállítás kérdésével, vagy sem
– közölte Christian Spahr szóvivő, aki hozzátette: a nyilvános konzultáció lezárultával az Európai Bizottság megkezdi a kérdőívek feldolgozását és a következő heteken egy jelentést tesznek közzé az eredményről.
Az emberek aggódnak az egészségügyi következmények miatt ami a csekély energiamegtakarításért cserébe jár
Az óraátállítás szükségességének felülvizsgálatát az Európai Parlament (EP) februárban kezdeményezte, amikor arra kérték az Európai Bizottságot hogy, végezzenek alapos értékelést a nyári időszámításról szóló irányelvről, és szükség esetén tegyenek javaslatot annak felülvizsgálatára. Az EP szerint az állampolgári kezdeményezések mutatják, hogy a nyilvánosság aggódik a márciusban és októberben esedékes óraátállítás egészségi következményei miatt, miközben a vizsgálatok szerint az óraátállítás elhanyagolható mértékű energiamegtakarítást eredményez.
A 2001-ben hatályba lépett jelenlegi nyári időszámításról szóló irányelv a bizottság tájékoztatása szerint harmonizált időpontot ír elő a nyári időszámítás kezdetét és végét illetően az egész unióra vonatkozóan azzal a céllal, hogy segítse a belső piac hatékony működését. A kérdés napirendre tűzését Finnország kezdeményezte, miután állampolgárok tízezrei kérték a kormányt, hogy tekintsenek el a jövőben az évi kétszeri óraátállítástól, és éljenek a nyári időszámítás szerint.