Az egészségügy megújításáért küzdő orvoscsoport elindul a kamarai választásokon
Másfél milliós szakorvosi fizetés, intézkedési javaslat a hálapénz megszüntetésére, online értékelési felület – ezek a főbb pontjai a programnak. Céljuk, hogy megváltoztassák az orvosi kamara zárt és passzív munkamódját – írja a 24.hu.
Egy Facebook közösségből nőtte ki magát
A jelenleg 89 aktív tagot számláló, a Magyar Orvosi Kamarán (MOK) belül létrejött csoport a szervezeten belül szeretné megjeleníteni azokat az értékeket, amit az “1001 orvos hálapénz nélkül” online szerveződő Facebook közösség több mint 3000 tagja képviselt az elmúlt 4 évben:
a sajtó és a társadalom aktív bevonásával, számos, a betegbiztonságot befolyásoló problémára hívtuk fel a figyelmet és dolgoztunk ki javaslati tervet (egészségügyi dolgozók egzisztenciális helyzete, kórházi fertőzések, sürgősségi osztályok helyzete, mentális egészségügyi ellátás, zavaros etikai ügyek, a hálapénz betegbiztonságot és orvosképzést romboló hatásai). Ezek többsége mára kormányzati program lett
– írják.
Választások a kamaránál
Az Újratervezés nem véletlenül hozta most nyilvánosságra részletes programját, áprilisban ugyanis a Magyar Orvosi Kamara tisztújító, ősszel pedig elnökválasztást tart. Hangsúlyozzák: ennek a választásnak az eredménye komoly hatással lesz Magyarország egészségügyére a következő 5 évben.
A Újratervezés csoport fontosabb programpontjai
- Orvosainkat itthon tartó életpályamodell keretében a következő 5 éves ciklusban elérjük az egészségügyet vezető miniszter által is indokoltnak tartott bruttó 1.5 millió forintos szakorvosi illetményt.
- Kiharcoljuk, hogy a nyugdíjas korú orvosok közfoglalkoztatása korlátozás és külön engedély nélkül legyen lehetséges a nyugdíj folyósítása mellett is. A rezidensek rendes bért fognak kapni, nem kiegészítő ösztöndíjakat.
- A Kamara nyilvános társadalmi és jogi egyeztetést indít a hálapénz megszüntetésének elérésére és a következő 5 évre vonatkozóan konkrét intézkedési javaslatot nyújt be a Kormánynak.
- A MOK visszaszerzi kompetenciáit a szakmai szabályok megalkotásában, kezdeményezi a szakmai minimumfeltételek felülvizsgálatát.
- Eléri, hogy az intézmények szakmai mutatói és a szakmai auditok eredményei nyilvánosak legyenek.
- Az állampolgárok számára létrehoz egy online értékelési felületet, ahol a magyar egészségügyi intézmények tevékenysége értékelhető, előmozdítva a transzparenciát és egyben teret engedve az egyoldalúan hiányzó pozitív történeteknek.
- E-alapú működésre alapozva transzparenssé tesszük és megreformáljuk a MOK működését.
- Nyilvánossá és teljesen átláthatóvá tesszük a kamara gazdálkodását, ideértve a tisztségviselők juttatásait, személyes költéseit és a tisztségviselők által kötött szerződéseket is.