Az egész EU-ban csak a bolgárok szegényebbek a magyaroknál
Egyetlen olyan ország volt tavaly az Európai Unióban, amelynek lakosai rosszabbul éltek a magyaroknál: az Eurostat jelentése szerint egyedül Bulgáriaban volt rosszabb élni mint Magyarországon, legalábbis a tényleges egyéni fogyasztás mutatója alapján, ami vásárlóerő-paritáson hasonlítja össze a tagállamok népességének fogyasztását.
A statisztika szerint a magyar háztartások anyagi jóléte az uniós átlag 62 százalékát érte el 2017-ben és 2016-ban. 2015-ben még 63 százalékon álltunk az átlaghoz képest, de akkor még Horvátországot és Romániát is megelőztük ezzel az értékkel, akik viszont azóta beérték minket, illetve Románia egy százalékkal meg is előzte a magyarokat. A románok 58 százalékról javítottak 68-a, ami az egész unióban a legnagyobb mértékű javulás.
Tíz olyan EU-s ország van, akik felülről tekintenek le a tényleges egyéni fogyasztás uniós átlagára: az első helyen Luxemburg áll, amit Asztria és Németország követ. Igaz, visszaesés a gazdag államok körében is volt: Ausztriában például már 120 százalék helyett csak 117 százalékos az átlaghoz viszonyított jólét, Luxemburg pedig 140 helyett most már “csak” 132 százalékkal a legtehetősebb.
Az Eurostat másik jóléti mutatója, az egy főre jutó GDP mentén viszont már egy kicsit jobban fest a magyar helyzet: ezen a listán már csak hátulról az ötödikek vagyunk Lettország, Románia, Horvátország és Bulgária előtt úgy, hogy az egy főre eső hazai GDGDP az EU-s átlag 68 százalékát éri el.