Az egész állami foglalkoztatás átalakítása és jelentős leépítés jöhet: hétfőn dönthetnek a kérdésről
A kormány jelentősen csökkentené a közszférában dolgozók számát, valamint az egész állami foglalkoztatási rendszert átalakítaná, amiről a sajtóértesülések szerint az első döntés a hétfői Kormányinfón fog megszületni. A szakszervezet hiába próbál párbeszédet kezdeményezni, egyelőre nem válaszoltak a megkereséseikre, és azt is csak találgatni lehet, hogy hány embert fognak érinteni a leépítések – írja a hvg.hu.
Tuzson Bence, a Miniszterelnökség közszolgálatért felelős államtitkára a napokban nyilatkozott arról, hogy a kormányablakokban intézhető kétezer ügytípusból hétszázon lehetne változtatni, vagy akár megszüntetni. De a portál szerint nemcsak a tevékenységi köröket fogják áttekinteni, hanem az állami szférában maradó dolgozók jogállását is módosítanák, hogy akár az ígértnél jóval nagyobb leépítést eszközölhessenek.
Először még csak béremelésről volt szó
A júniusban felvetett létszámcsökkentés részleteiről még semmit nem tudni, de a Magyar Idők értesülései szerint feltehetően a hétfői kormányülésen születik majd először döntés a kérdésről. Varga Mihály a 2019-es költségvetési tervezet benyújtásakor még a köztisztviselők béremeléséről beszélt, aztán kiderült, hogy nem a bértömeg növelésével, hanem a közigazgatásban dolgozók 15-20 százalékának elbocsátásával gazdálkodnák ki a fizetésemelést. Később már 40 százalékos létszámcsökkentésről beszéltek több minisztériumban.
Nyár óta létszámstop van
Június 24. óta létszámstop van a közigazgatásban, vagyis nem lehet meghosszabbítani a határozott idejű munkaszerződéseket, valamint a nyugdíjba vonuló dolgozók helyére sem vehetnek fel új alkalmazottakat. Gulyás Gergely azt mondja, a tervezett létszámcsökkentés döntő részét a friss nyugdíjasok tennék ki, akik után nem vennének fel új embereket.
A munkaadói oldal, vagyis a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetsége szerint 100 ezer embert lehetne az állami szférából a magánszektorba csatornázni, hogy enyhüljön az ottani munkaerőhiány.
A kormány nem kommunikál a szakszervezettel
A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke szerint viszont a jelenlegi munkamennyiség mellett százezer ember hiányzik a rendszerből. Boros Péterné azt mondja, velük sem átszervezésekről, sem a leépítésről, sem a béremelésről nem egyeztettek, pedig többször kezdeményeztek párbeszédet az elmúlt időszakban.