Az adatvédelmi szabályokkal takarózva nem árulta el az ÁNTSZ Dávidnak, miért halt meg az édesanyja
Még a sokat látott Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) is meglepődött Dávid történetén, aki az egyik betegjogi kitelepülésen számolt be a jogvédő szerevezetnek arról, hogy az ÁNTSZ az új EU-s adatvédelmi rendeletre, a GDPR-ra hivatkozva nem volt hajlandó kiadni neki elhunyt édesanyja laboreredményeit – írja blogbejegyzésében a TASZ. Pedig Dávidnak valójában minden joga megvolt elkérni ezeket az információkat.
A férfi édesanyja nem volt egészséges, de régóta együtt élt betegségével, így tavalyi halála nagyon váratlanul érte családját, akik végig úgy érezték, hogy az asszony nem kap kellő figyelmet és ellátást a megyei jogú város kórházának különféle orsztályain.
Fia ezért tavasszal kikérte anyja kórházi dokumentációit, ám a vaskos irathalom hiányos volt. Részletes panaszlevelében tételesen felsorolta az orvosigazgatónak azon dokumentumokat, amelyeket nem adtak át neki. A hosszú levélre egy általános választ kapott, amelyben annyit közöltek, hogy az asszonyért mindent megtettek, de súlyos beteg volt. A hiányzó iratokkal kapcsolatban azóta sem kapott tájékoztatást.
A papírhalomból kiderült, hogy Dávid édesanyjától mintát vettek az intenzíven, amelyeket a területileg illetékes ÁNTSZ laborba küldtek. A férfi ezek, valamint anyja csillapíthatatlan láza alapján arra jutott, hogy talán kórházi fertőzés okozhatta szerette halálát. Ezt a kórház tagadta, ezért Dávid az ANTSZ-hez (vagyis a megyei kormányhivatal népegészségügyi főosztályához) fordult.
A megyei tisztifőorvos telefonon roppant segítőkész volt, de amikor személyesen megjelent a hivatalban, ő épp szabadságon járt, és az ügyintéző az új adatvédelmi szabályokra hivatkozva nem akarta kiadni az asszony leleteit. A tisztifőorvos helyettese telefonon ugyanezen okból elutasította a kérést, és azt mondták, főnökük is csak ezt tudná mondani. A hivatal munkatársai végig úgy beszéltek Dáviddal, mintha csupán a tisztifőorvos jóindulatától függne, hogy megkaphatja-e a laboreredményeket, mivel egyébként nincsen hozzá joga.
Dávid azonban felkeresett egy betegjogi képviselőt, aki jelezte, hogy igenis joga van elkérni ezeket az adatokat. Az egészségügyi törvény ugyanis világosan kimondja, hogy a közeli hozzátartozóknak joguk van elkérni az egészségügyben keletkezett összes dokumentációt, amennyiben a beteg nem rendelkezik erről másképp. És ezen az új adatvédelmi szabályozás sem változtatott. A TASZ szerint érdemes ilyenkor írásos indkolást kérni, amely bizonyítja, hogy sérültek a jogaink.