Orbán Viktor: Amíg nem vagyunk túl a nehezén, addig én nem megyek el az országból
Hétfőn reggel ülésezett az árvízvédelmi operatív törzs, ezt követően pedig Orbán Viktor a hivatali autójában röviden tájékoztatott az árvízhelyzetről. “A helyzet komoly, nagy mennyiségű víz érkezik Magyarország területére. Három veszélyes helyszínünk van: Szigetköz, Dunakanyar és Budapest” – sorolta a miniszterelnök a Facebook-oldalán közzétett videóban. Hozzátette: a veszély mértéke nem nagyobb, mint a 20213-as áradások idején volt.
“A feladat, amit meg kell oldanunk, az nem példátlan. (…) Meggyőződésem, hogy Magyarország ezt is meg tudja csinálni” – fogalmazott Orbán, hozzátéve, hogy arra kérte az operatív törzs vezetőit, hogy “mindenki a saját területén maradjon éles. Dacára annak, hogy már oldottak meg ennél nehezebb feladatot is, miután ez is egy komoly helyzet, ne megszokásból reagáljanak, hanem mindennap pontos kezdéssel, pontos információgyűjtéssel, pontos elemzések alapján világos, végrehajtható és ellenőrzött intézkedéseket hozzanak”.
“Természetesen amíg nem érjük el a csúcspontot, és amíg nem vagyunk túl a nehezén, addig én nem megyek el az országból, hanem itthon vagyok” – ezt már az operatív törzs hétfői üléséről készült összefoglaló videóban jelentette ki Orbán Viktor. Mindez azt is jelenti egyben, hogy a tervekkel ellentétben a miniszterelnök nem utazik kedden Strasbourgba, ahol az Európai Parlament szerdai ülésén a soros magyar elnökség programját ismertette volna.
Döntéséről Orbán az X-en is tájékoztatott. Azt írta, “a rendkívüli időjárási helyzet és a Magyarországot sújtó árvíz miatt minden nemzetközi kötelezettségét elhalasztja”.
Magyar: Helyes döntés
Helyes döntésnek tartja a Tisza Párt elnöke, hogy Orbán Viktor miniszterelnök elhalasztotta strasbourgi útját. Magyar Péter az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében azt írta: “Orbán Viktor elfogadva a javaslatunkat, lemondta a strasbourgi európai parlamenti vitán való részvételét”. “Helyes döntés. Ilyen súlyos árvízi helyzet idején nincs helye politikai vitáknak, teljes nemzeti összefogásra van szükség. Ember kell a gátra!” – fogalmazott.
Magyar Péter vasárnap javasolta a miniszterelnöknek, hogy mondja le strasbourgi útját, kérje az Európai Parlamentet a vita elhalasztására és irányítsa személyesen az árvízi védekezést. “Az éppen hivatalban lévő hajóskapitánynak ilyenkor a parancsnoki hídon a helye. A jövő héten nem a vitának, hanem a nemzeti összefogásnak van itt az ideje” – fogalmazott a Tisza Párt elnöke a Facebook-oldalán.
Medrében tartani a Dunát
Az árvíz elleni védekezésre való felkészülés szintje az egész ország területén elérte a száz százalékot – jelentette ki a belügyminiszter hétfőn sajtótájékoztatón, Budapesten. Pintér Sándor közölte: az intézkedések lehetővé teszik, hogy medrében tartsák a Dunát. Ugyanakkor más folyók esetében, lehetséges megoldásként ideiglenes víztározókba engedik a vizet annak érdekében, hogy megvédjék a lakosság testi épségét és javait – írja az MTI.
A védekezésben a vízügyi igazgatóságok mellett részt vesz a honvédség, a rendőrség, a büntetésvégrehajtás, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az önkormányzatok, és készültségben van a mentőszolgálat is – sorolta a tárcavezető.
A rendőrség garantálja a közbiztonságot
Ismertette: Orbán Viktor miniszterelnök elrendelte egy operatív törzs létrehozását. A védekezési feladatok irányítása pedig a belügyminiszter feladata, ezért Pintér Sándor minden külföldi útját lemondta.
A belügyminiszter emlékeztetett arra, hogy a Boris ciklon az elmúlt napokban jelentős károkat okozott Európában. Ausztriában elöntötte a víz az alacsonyan fekvő lakóterületeket és Bécset is. Ebben a helyzetben hozták létre az operatív törzset, amelynek szakmai hátterét az Országos Vízügyi Főigazgatóság adja; a szervezés irányítása a katasztrófavédelem feladata. Részt vesz a munkájában 12 ezer fővel és megfelelő technikai eszközökkel – a többi között helikopterekkel – a honvédség, a büntetésvégrehajtás hivatásos állománya és önként jelentkező elítéltek is – közölte a belügyminiszter.
Hozzátette: a rendőrség garantálja a közbiztonságot, őrzi az esetlegesen elhagyott településeket, illetve az Országos Mentőszolgálat minden érintett területen kiemelt szolgálatot lát el, továbbá az illetékes kórházakban biztosított a vérellátás és a műtői kapacitás.
Közölte, reményei szerint ezek az intézkedések lehetővé teszik, hogy medrében tartsák a Dunát és a mellékfolyókat. Amennyiben ez nem lehetséges, az ideiglenes tározókba engedik a vizet annak érdekében, hogy lakott területet ne érjen el az ár – fűzte hozzá Pintér Sándor.
A miniszter arra kérte az önkormányzatokat, hogy hozzák létre a védelmi bizottságokat. A védekezéshez szükséges eszközöket az operatív törzs biztosítja, legyen az homokzsák vagy gépjármű – jelezte. Ugyanakkor – folytatta – önkéntesek jelentkezését is várják a védekezéshez. Az interneten fogják közzétenni, hogy hol és milyen munkára jelentkezhet az, aki segíteni kívánja a védekezést.
A belügyminiszter arról is beszámolt, hogy a következő napokban az éjszakai adatok alapján hajnalonként összesítik az eredményeket a védekezést irányítók. Ez alapján határozzák meg a következő nap feladatait, erről pedig mindennap reggel 9 órakor sajtótájékoztatót tartanak Rétvári Bencének, a tárca parlamenti államtitkárának részvételével.
Rétvári Bence: Az állam segít a védekező önkormányzatoknak
Szakmai, logisztikai, tárgyi, anyagi segítséget nyújt az állam az árvíz ellen védekező önkormányzatoknak – mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az árvíz elleni védekezésről hétfő délelőtt tartott budapesti sajtótájékoztatón.
Rétvári Bence ismertette: minden védekező település számára többrétű segítséget nyújt az állam. Egyrészt minden településen van a vízügy részéről egy széleskörű árvízvédekezési ismeretekkel rendelkező műszaki vezető, aki segít kijelölni a védvonalakat, és megszervezni a védekezést. Másrészt minden településen van egy összekötő a katasztrófavédelemtől, a felmerülő tárgyi igények, például homok, homokzsák, gépek biztosítására. Emellett a települések a védekezésre fordított összegeket később igényelhetik a vis maior alapból. Hozzátette: az önkormányzati védvonalakon az önkormányzatok szervezik a védekezést, az állami védvonalakon pedig az Országos Vízügyi Főigazgatóság, tehát az állam, így “teljes a védekezésünk”.
Orbán Viktor tájékoztatta a köztársasági elnököt
Orbán Viktor miniszterelnök hétfő délelőtt egyeztetést folytatott Sulyok Tamás köztársasági elnökkel a Sándor-palotában; a megbeszélésen a kormányfő tájékoztatást adott az államfőnek az árvízi védekezési munkálatok aktuális állásáról – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Orbán Viktor és Sulyok Tamás megállapodtak abban, hogy a védekezés legkritikusabb napjaiban folyamatosan kapcsolatban maradnak, a kormányfő pedig rendszeresen tájékoztatja az elnököt az állami szervek által elvégzett munkáról illetve a szükséges veszélyhelyzeti intézkedésekről – ismertette a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár.
Címlapkép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán