Orbán Viktor: 70 kilométerrel nőtt a védelem alá vont területek hossza
Növelni kellett az árvízvédelmi készültség alá vont területek hosszát – jelentette ki a miniszterelnök csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón az árvíz elleni védekezés hetedik napján. Orbán Viktor beszámolt arról is, lassú apadásra kell számítani a Dunán, de továbbra sem várható csapadék a folyó ausztriai szakaszán a következő egy hétben.
A kormányfő elmondta, a Lajta csütörtök délelőtt Mosonmagyaróvárnál tetőzik, várhatóan a valaha volt legnagyobb vízszinten. A dunai árhullám tetőzése csütörtökön Dunaremete térségében várható Mosonmagyaróvár magasságában – tette hozzá. Orbán Viktor azt mondta, figyelik Ausztriát, ahol az apadás lassú. A kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy a lassú apadásra azért kell figyelni, mert az árvízi káresemények tekintélyes része ekkor következik be. A miniszterelnök ismertetése szerint hetven kilométerrel nőtt a védelem alá vont területek hossza.
Jövő hét közepén hagyhatja el az árhullám tetőzése Magyarországot
Orbán Viktor közölte: a vízügy korábbi, a vízszint tetőzésével kapcsolatos előrejelzéseit továbbra is mérvadónak tekinthetik, a korrekciók néhány centiméteren belül vannak. Továbbra is úgy gondoljuk, hogy a jövő hét közepén hagyja el az országot a tetőzés déli irányba, és továbbra is azt várjuk, hogy a budapesti vízszint tetőzése valószínűleg szombat éjjel következik be – ismertette. Hozzátette: a főpolgármester döntésétől függően, a jövő hét közepén a rakpart már felszabadítható lesz.
A kormányfő közölte azt is, hogy a szerdaihoz képest 1436 fővel növelték meg a védekezésben részt vevő hivatásos állomány számát, így már 5828-an dolgoznak a gátakon, valamint szerdán 4012 önkéntes vett részt a munkákban, és van 15 353 nyilvántartásba vett önkéntes is. “Kijelenthető az, hogy Magyarország az előző árvizek idején meg, illetve kitanulta a védekezés szakmáját, és nemcsak a hivatásosok, hanem az önkéntesek is pontosan tudják, hogy mit és hogyan kell tenniük” – mondta.
Az ország a helyzet komolysága ellenére is biztonságban van
Orbán Viktor kifejtette: Budapest védelme megoldott, a szerda esti órákra elérték a kiépítettség 100 százalékát, 900 centiméteres magasságra sikerült kiépíteni a fővárosi védvonalakat. Ez felette van a valaha volt legmagasabb vízállásnak. A legérzékenyebb részeken is eredményesen védekeznek, ilyen a Margitsziget és a Batthyány téri aluljáró környéke – jelezte a miniszterelnök.
Kitért arra is, hogy Dunabogdánynál a védekezés szintje száz százalékos volt szerda éjszaka, Tahitótfalunál 100 száz százalék, Leányfalunál 97 százalék, és a védekezés egy nap alatt sokat javult. Jelezte: várhatóan pénteken a Vác felé vezető 2-es út egyes szakaszait le kell zárni. Kismaros kritikus helyzetben volt szerdán, de ezen túl vannak, a hadsereg kivezénylésével a védettségi szint száz százalékán állnak – ismertette.
Ha valami váratlan esemény vagy baleset nem történik, a vizet mederben tudják tartani és a terveik szerinti rendben, a jövő hét közepén az árhullám elhagyja az országot és utána már csak az árvíz utáni veszedelmekkel kell majd törődni, a kétirányú feladat helyett már csak egyetlen feladatra kell összpontosítani – mondta Orbán Viktor, aki a helyzetet továbbra is komolynak és nehéznek értékelte. Hozzátette: ugyanakkor a védekezés színvonala optimizmusra ad okot és kifejezetten bizakodó az ország árvízvédelmi képességeinek tesztelése ügyében.
Elkezdték vizsgálni Brüsszelben, milyen segítséget lehet nyújtani
Az uniós segítségre vonatkozó kérdésre Orbán Viktor elmondta, Magyarország aktiválta az ilyen helyzetekre vonatkozó eljárásrendet, ami azt jelenti, elkezdték vizsgálni Brüsszelben, milyen segítséget lehet nyújtani. “Minden tiszteletem mellett is, ha arra várnánk, hogy Brüsszel kisegítsen bennünket a bajból, akkor nyakig állnánk a vízben” – fogalmazott a miniszterelnök. Végezzük el a munkánkat, finanszírozzuk meg a védekezés költségeit, aztán majd egyszer, ha ezek a bonyolult brüsszeli eljárások a végére érnek, és nem büntetnek bennünket azzal, hogy nem adják meg a segítséget, ami jár, “mert ezek Brüsszelben mind kérdőjeles mondatok”, akkor majd érkezik Brüsszelből is támogatás – mondta. Hozzátette: most a dolgok pozitív oldalát nézik, és tisztelettel köszönik Brüsszelnek, hogy legalább “gondoltak ránk”.
A védekezés költségeire vonatkozó kérdésre Orbán Viktor közölte, nem számolnak plusz kiadással, mert a költségvetésben minden évben megtervezik a rendkívüli eseményekhez kapcsolódó kiadások fedezetét. A védekezésnek ezért nincsen pénzügyi korlátja, mert az ehhez szükséges források azonnali kifizetéssel rendelkezésre állnak – mondta. Hozzátette: több helyen magáncégek is részt vesznek a védekezésben, az önkormányzatok alkalmazzák őket, nekik “a szokott rendben ilyenkor fizetünk”.
Kártérítés, vízügyesek bére, Budapest
A víz által okozott károk kompenzálásáról szólva Orbán Viktor azt mondta, ki kellett engedni a vizet a Lajta-menti szükségtározóba, ami főszabályként magántulajdonban lévő, mezőgazdasági művelés alatt álló terület. Ott részben eszközökben, az öntözőművekben keletkezhet kár, illetve a be nem takarított termés miatt – magyarázta, jelezve, a kártérítés összegét az árvíz végén állapítják meg. Megjegyezte, az érintett területen már betakarították a termést. Úgy értékelt, jelentősebb kártérítést a védekezéssel okozott kárért nem kell majd fizetni majd.
Orbán Viktor a vízügyesek bérét rendkívül alacsonynak nevezte az elvégzett munkához képest, és azt mondta, a vízügyesek bérét rendezni kell 2025-2026-ban, 1-3 éves időtávban.
Egy másik kérdésre válaszolva kitért arra, hogy a 19. század közepi nagy dunai árvíz után Budapesttől délre megépítettek minden védművet, a 2013-as dunai árvíz után pedig 150 milliárd forintnyi beruházás készült el. A kormányfő úgy fogalmazott, minden árvíz “terheléses próba”. Vannak hiányzó szakaszok, példaként Kismarost említette, ahol valószínűleg szükséges lesz mobilgátrendszerre. Hozzátette: az, hogy nincsenek állandó védművek bizonyos szakaszokon, nem jelenti azt, hogy azok a szakaszok ne lennének megvédhetők, hiszen ideiglenes intézkedésekkel most is védik őket. De nagyobb nyugalmat ad, ha állandó védművel rendelkezünk Budapesttől felfelé Magyarország nyugati határáig – közölte.
Kitért arra is, hogy Budapesten 100 százalékra jelentették reggel a védekezést; a fővárosban jó szakemberek vannak, és együttműködve az árvízvédelmi, vízügyes szakemberekkel, meg tudják oldani a problémát. Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy a nap folyamán hova látogat el, úgy fogalmazott: “a vízzel jövök”.
Rétvári: Zöldszámot hozott létre a kormány
Az árvízi védekezéssel összefüggésben egy zöldszámot hozott létre a kormány – jelentette be a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az árvízvédelmi operatív törzs csütörtök reggeli ülése után tartott sajtótájékoztatón.
Rétvári Bence közölte,
a 06/80-204-240-es számon az árvízzel kapcsolatos lakossági információk kérhetők és bejelentéseket is lehet tenni az árvízhelyzettel kapcsolatban, valamint a felajánlásokat is itt lehet megtenni.
Beszámolt arról is, hogy egy friss kormányrendelet értelmében a sárga megkülönböztető jelzéssel a védekezésben részt vevő gépjárművek a buszsávokat is használhatják.
Kisoroszi kapcsán Rétvári Bence elmondta, hogy a Duna által körbezárt település felkészült az elzártságra, élelmiszert és homokzsákokat halmoztak fel, a mentőszolgálat egy teljesen felszerelt mentőautóval a településen van. Továbbá egy helikopterleszállót is kiépítettek arra az esetre, ha valamit sürgősen hozni vagy vinni kell Kisorosziba.
Karácsony: Megtörténtek az utolsó lépések a védekezésben
Mindenhol sikerült 9 méteres magasságig felkészíteni Budapestet a közelgő árvízi tetőzésre – közölte a főpolgármester csütörtökön a Facebook-oldalán.
Szerdán mindenhol 90 százalékban elkészültek az ideiglenes gátak megépítésével, csütörtökön már csak a kisebb kiegészítő munkálatok vannak hátra. A Margit-szigeten és a Királyok útján az ideiglenes gátak szerda estére 90 százalékban elkészültek, a munka éjszaka is folyt, a szigeten idáig mintegy 500 ezer homokzsákot helyeztek el. Mára minden készen áll a tetőzés fogadására – olvasható Karácsony Gergely bejegyzésében.
Ismertette azt is, hogy a pesti oldalon, a Dagály fürdőnél csaknem 500 méteres mobilgát épült, a IV. kerületben, a Komp utcában is végeztek a csatornázási művek szakemberei egy mintegy 20 méter hosszú és 3,80 méter magas mobilgát építésével. Közben folyamatosan és biztonságosan elvezetik és tisztítják a fővárosban keletkező napi körülbelül 500 ezer köbméter szennyvizet. Védekeznek az ivóvíz szennyeződése ellen is, egyelőre minimális mértékben növelték a szabad klór értékét az ivóvízben. Lehet, hogy további emelésre lesz szükség, de a lényeg, hogy a víz minősége változatlanul kiváló, nyugodtan fogyasztható – írta a főpolgármester.
Karácsony Gergely kitért arra is, hogy az árvíz sok kényelmetlenséget okoz a közlekedésben, de bízik a budapestiek belátásában. Arra kért mindenkit, válassza a közösségi közlekedést. Felhívta a figyelmet arra: a legforgalmasabb villamosvonalakon, a 4-es, a 6-os valamint az 1-es szerelvényei gyakrabban járnak, hogy kényelmesebben és többen utazhassanak az árvízi forgalmi változások idején. Karácsony Gergely közölte, csütörtöktől a Jászai Mari tértől csak a Kossuth Lajos térig jár a 2-es villamos, péntektől pedig lezárhatják a metró Batthyány téri állomását, és a Lánchíd környékén is változik a 19-es és a 41-es villamos közlekedése. Csütörtökön újabb árvízvédelmi kapukat zárnak, üzembe helyezik a szivattyút a Lánchíd budai oldalán. Valószínű, hogy csütörtök estétől lezárják és homokzsákokkal védik a Batthyány téri metróállomást is – írta.
“Újra arra kérek mindenkit, ne menjen közel az áradó Dunához, ne zavarjuk a védekezést! Nincs olyan fénykép, ami többet érne a budapestiek és Budapest biztonságánál” – hangsúlyozta bejegyzésében Karácsony Gergely.
Kocsis Máté: elhalasztják a kormánypártok kihelyezett frakcióülését
Az árvízi helyzetre tekintettel, a kormánypártok a jövő hét keddre és szerdára tervezett kihelyezett frakcióülését elhalasztják – közölte a Fidesz frakcióvezetője csütörtökön Facebook-oldalán.
Kocsis Máté a bejegyzésben a legfontosabb feladatnak azt nevezte, hogy Magyarország sikeresen védekezzen az árvízzel szemben, ezért a kormány tagjainak és a képviselőknek is ezen kell dolgozniuk. “Minden más ráér utána” – fogalmazott a politikus.
(MTI)
Címlapkép: Orbán Viktor miniszterelnök az árvíz elleni védekezésről tartott sajtótájékoztatón 2024. szeptember 19-én. (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)