Elkezdődött az alternatív oktatási népszavazás
Október 23-án hétfőn hivatalosan is elkezdődött a 7IGEN-es alternatív oktatási népszavazás – írja a Telex. A lehetőséget az Egységes Diákfront és az aHang kezdeményezte, arra válaszul, hogy a Nemzeti Választási Bizottság egyik népszavazási kérdésüket sem hitelesítette. Korábban fellebbeztek a döntés ellen a Kúrián, de ez sem hozott eredményt.
A népszavazás ugyan már péntektől elindult online, viszont a voksokat személyesen október 23-30. között adhatják le a résztvevők minden megyeszékhelyen és nagyvárosban. Budapesten mindez több mint 20 helyszínt érint.
Az alternatív népszavazás kérdései:
- „Egyetért-e Ön azzal, hogy a magyar kormány alakítson ki olyan kereteket, amely minden gyermek számára biztosítja a modern, esélyteremtő oktatást?”
- „Egyetért-e Ön azzal, hogy széles körű egyeztetés után alkossanak az oktatásban dolgozók és a gyermekek érdekeit szolgáló szabályozást a státusztörvény helyett?”
- „Egyetért-e Ön azzal, hogy a magyar kormány állítson fel az oktatás teljes egészéért illetékes, felelős és önálló oktatási minisztériumot?”
- „Egyetért-e Ön azzal, hogy a magyar kormány adjon azonnali minimum 50%-os
béremelést a pedagógusoknak?” - „Egyetért-e Ön azzal, hogy állítsák vissza a pedagógusok valódi sztrájkjogát?”
- „Egyetért-e Ön azzal, hogy az óvoda és az iskola közösségének legyen valós
beleszólása az igazgató kiválasztásába?” - „Egyetért-e Ön azzal, hogy Pintér Sándor belügyminiszter nem alkalmas a
köznevelésért felelős miniszteri tisztségre?”
A cél, hogy meglegyen 200 ezer aláírás
A személyes voksolás is okoseszközökön keresztül zajlik, ehhez az előválasztásról már ismert ELEVE hitelesített szavazási rendszer legújabb verzióját lehet használni.
Az alternatív népszavazást közösségi finanszírozásból valósítja meg az aHang és az Egységes Diákfront. 16 éves kortól lehet szavazni, a szervezőknek az a célja, hogy több mint 200 ezer ember vegyen részt rajta.