Alföldi: Rengeteg a szegény, és mégis nagyon sokak hisznek ebben a hatalomban, hisznek a vezetőben, ő a guru
A Magyar Narancs közölt nagyinterjút Alföldi Róberttel, amiben a rendező vészjósló képet fest a magyar társadalom jövőjéről, de ő azt mondja, realista csupán.
Biztosan csodálatos és szabad élet lesz itt, amikor én 75-80 éves leszek. És örülni is fogok neki. De hogy ebben még van húsz év, az tuti. (…) Egy ennyire durvuló kommunikáció, egy egyre durvuló valóság és egy minden szinten felépített, önző rendszer háromszor tudott itt kétharmadot szerezni. Kisebbségben vagyok azzal, amit gondolok. Sőt, még az is van, hogy nem ismerjük eléggé az embereket. Én nagyon zárt életet élek, az előadásaimra azok járnak, akik amúgy is hasonlóan gondolkodnak, mint én. Fogalmam sincs, hogy aki effektíve retteg egy kisvárosban a menekültektől, annak mit lehet mondani. Ha már ott van a fejében, hogy ezek az idegenek jönnek és megerőszakolják az asszonyainkat, ezzel nem tudom, mit lehet kezdeni
– fogalmazott Alföldi, aki azt mondja, még van húsz éve a NER-nek, igaz, akkor már lehet, hogy máshogy fogják hívni.
Érdemes visszanézni a magyar történelem elmúlt száz évét, vannak toposzok, amik nehéz periódusban mindig működnek. Most is. Úgyhogy nincs más út, el kell, hogy menjünk a falig.
Arra a kérdésre, hogy vajon hol van ez a fal, így felelt:
Őszintén szólva nem tudom. Rengeteg a szegény ember, ételre gyűjtöttünk múlt héten egy aukcióval, odaát a Szent István parkban ma is fognak főzni. És mégis, nagyon sokak hisznek ebben a hatalomban, hisznek a vezetőben, ő a guru. (…) Beszéltem valakivel, aki azt mondta, igen, tőlük kaptam az állásomat, nem értek velük egyet, de el tudom tartani a három gyerekemet, és olyan életet tudok felépíteni, hogy a három gyereknek is lesz alapja. Ide is kellenek a famulusok, lassan mindannyian famulusok leszünk. Keserű vagyok és szomorú. És gyűlölöm, hogy negatív vagyok, gyűlölöm, hogy nem tudok megoldást.
Az interjú során a tao-támogatások is felmerültek, amelyről Alföldi úgy véli, ez elsősorban nem a kormánnyal szembeni vereség, hanem a szakmája veresége, amely képtelen közösen nyilatkozni az ügyről, hanem mindenki inkább csak a saját pecsenyéjét sütögeti.