Itt vannak a Pénzügyminisztérium adócsökkentési tervei
A kormány a háborús nemzetközi környezetben is bővíteni szeretné a családbarát adórendszert: a tervek szerint két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt, megőrzi a négygyermekesek, a 30 év alatti anyák és a 25 éven aluliak adómentességét, valamint 2 évvel meghosszabbítja a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát – közölte a Pénzügyminisztérium szerdán az MTI-vel.
A közlemény szerint a PM szerdán nyújtja be az Országgyűlésnek a jövő évi adótörvény-módosításokat, amelyekkel többek között a személyi jövedelemadót érintő könnyítésekre, újabb gazdaságfehérítő lépésekre és adminisztrációcsökkentésre tesz javaslatot.
Több adócsökkentési terv – a családi adókedvezmény megduplázása, a lakhatási adókedvezmények – kapcsán a kormány várja a magyar emberek véleményét a most indult nemzeti konzultációban – tették hozzá. Amennyiben a magyar emberek is támogatják, akkor a kormány két lépésben kétszeresére növeli a családi adókedvezmény mértékét: első lépcsőként, 2025. július 1-jétől egy gyermek esetében 15 ezer, két gyermek esetében 30 ezer, három vagy több eltartott esetén pedig gyermekenként 49 500 forintra emelkedik az adókedvezmény összege – írták. Az emelés második lépéseként, 2026. január 1-től egy gyermek esetében 20 ezer, két gyermeknél 40 ezer, három vagy több eltartott esetén pedig gyermekenként 66 ezer forintra növekszik az adókedvezmény mértéke.
A családok otthonteremtését és az építőipari vállalkozásokat segíti, hogy a kormány két évvel, 2026. december 31-ig meghosszabbítja az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó kedvezményes, 5 százalékos áfa hatályát is. A módosítás – meghatározott feltételekkel – akár 2030. december 31-ig is lehetővé teszi a kedvezményes kulcs alkalmazását.
A közlemény szerint 2025-ben átmenetileg egy éves időtartamra a nyugdíjpénztári megtakarítás is felhasználható lesz lakáshitel törlesztésére, otthonfelújításra, korszerűsítésre.
Ezzel együtt, ha a nemzeti konzultációban az emberek is támogatják, akkor lehetővé válik a SZÉP-kártyán lévő összeg 50 százalékának lakáscélú felhasználása is – fűzték hozzá.
A kormány 2025-től növeli a fuvarozók által tankolható kereskedelmi gázolaj adókedvezményének szintjét az uniós szabályok adta legmagasabb szintre, valamint a mezőgazdasági gázolaj jövedéki kedvezményét is kiszélesíti, így jövőre már a zöldugaron és parlagon végzett mezőgazdasági munkák után is visszaigényelhetővé válik a felhasznált gázolaj jövedéki adójának jelentős része.
Fontos változásnak nevezték, hogy 2025. január 1-ével a kormány kivezeti a légitársaságok különadóját is; a kormány ígéretéhez híven a gyógyszergyártói és távközlési különadó szintén megszűnik az idei év végével.
Hangsúlyozták, hogy a kormány adópolitikájának középpontjában az adócsökkentés, a családok és a vállalkozások támogatása, az egyszerűsítés és a gazdaságfehérítés áll. Ennek eredményeként az elmúlt évtizedben a magyar kormány európai uniós viszonylatban messze a legnagyobb mértékben csökkentette a munkát terhelő adókat, emellett pedig végrehajtotta Európa egyik legnagyobb gazdaságfehérítését és létrehozta Európa egyik legversenyképesebb adórendszerét – fogalmaztak a közleményben.
Címlapkép: MTI/Koszticsák Szilárd