A vakbélgyulladás műtét nélkül is gyógyítható
A népesség 16 százalékát érinti a vakbélgyulladás, aminek műtéti kezelése rutineljárásnak számít. De a szervezetet egy ilyen beavatkozás is megterheli, és rutin ide vagy oda, bőven vannak kockázatai. Jó hír, hogy a vakbélgyulladás egy friss finn tanulmány szerint antibiotikumokkal is kezelhető lehet, amennyiben nem lép fel bélperforáció, illetve tumor – írja a 444.hu.
Az amerikai orvosi szakfolyóiratban, a JAMÁ-ban kedden publikált kutatásban 530, 18-60 év közötti beteget követtek öt éven át, hogy kiderüljön, milyen hatása van az antibiotikumoknak, illetve a műtéti beavatkozásnak.
Az eredményeik szerint a szikét teljesen félretenni nem lehet, de az antibiotikumok jó alternatívát nyújtanak: a gyógyszeresen kezelt páciensek 61 százalékánál a megfigyelt évek alatt minden rendben volt, a többi 39 százaléknak pedig végül mégis ki kellett operálni a féregnyúlványát.
A műtött csoport tagjainak 25 százaléka szenvedett komplikációtól az operáció után, és kezelésük több mint másfélszer annyiba került, mint az antibiotikummal gyógyított sorstársaiknak. Vagyis mindkét kezelés hatásos, de egyelőre még kutatják, melyik mikor optimális.
Nem haszontalan a féregnyúlvány
A vakbélgyulladást már a hidegháború idején is kezelték antibiotikummal a tengeralattjárókon, hiszen onnan nem lehet csak úgy a felszínre jönni a beteggel. Az új kutatások szerint ezek a katonák olyan szempontból jól jártak, hogy egy mégiscsak értékes szervet spóroltak meg nekik.
Míg korábban úgy vélték, hogy a vakbelet nyugodtan kivághatjuk bárkiből, hiszen nem való az semmire, újabban rámutattak, hogy mégis komoly hatása lehet a hiányának. Az új kutatások szerint a bélflórába történő apró beavatkozásoknak is jelentős következményei lehetnek, és az sem kizárt, hogy a féregnyúlvány eltávolítása hatással lehet az immunrendszerre és az elmére.