A pilóta 'lelki összeomlása' vezetett tavasszal a nepáli utasszállítón 51 ember halálához
Kiszivárgott a hatósági vizsgálat eredménye a márciusi nepáli repülőgép-katasztrófáról, amelyben megállapították, hogy a balesetet, és egyúttal 51 ember halálát a pilóta ‘érzelmi összeomlása’ okozta – számolt be a Guardian.
A szakértők szerint Abid Sultan kapitány az út alatt sírt, mivel egyik kollégája megkérdőjelezte a képességeit. Ez a bizalmatlanság és stressz vezetett ahhoz, hogy folyamatotsan dohányzott a pilótafülkében, és ideösszeomlást szenvedett el a levegőben – olvasható a jelentésben.
A március 12-ei járat a bangladesi fővárosban szállt fel, de a katmandui repülőtéren már nem sikerült letenni a gépet, és egy focipályára zuhantak. Prithula Rashid másodpilóta, aki az út előtt nem sokkal szerezte meg a képesítését, még sosem szállt le Katmandu repülőterén, ahol ráadásul eleve kihívás biztonságosan landolni. A kapitány az út során folyamatosan arról győzködte a másodpilótát, hogy igenis jók a képességei, és a jelentés szerint ez vezetett ahhoz, hogy a férfi elvétette a landolást.
A két pilóta is az áldozatok között volt, de 20 utasnak csodálatos módon sikerült kiszabadulnia az égő járműből, és súlyos sérülésekkel, de élve megúszták a balesetet.
Ez a baleset volt az ország történetének legsúlyosabb repülőgép-katasztrófája 1992 óta. Akkor egy pakisztáni járat zuhant le a katmandui reptéren, és a fedélzeten lévő valamennyi utas, összesen 167 ember meghalt. Nepálban igen gyakoriak a légi balesetek, a dél-ázsiai állam repülőgépeit kitiltották az EU légteréből.