A Magyar Nemzeti Bank azt szeretné, ha a lakosság a pénze felét az államnak adná
A háztartások megtakarítása a fejlettségünkhöz képest sokkal nagyobb, ez kiaknázatlan lehetőség, ezek a források nem hatékonyan vannak kihasználva – mondta a portfolio.hu beszámolója szerint az általuk szervezett Economic Forum konferencián Nagy Márton, az MNB alelnöke.
Nagy kifejtette, hogy a háztartások nettó pénzügyi vagyona tíz év alatt több mint kétszeresére, 18 ezermilliárd forintról 42 ezermilliárdra nőtt.
Ebből több mint 5000 milliárd forint készpénz. Milyen jó lenne, ha ez a készpénz máshol lenne, például lakossági állampapírban! Kerüljön be csak a fele, 2500-3000 milliárd forint, ez majdnem annyi, mint a külföldiek kezében lévő 3700 milliárd forintnyi forintkötvény-állomány. Vagyis ezzel az extra forrással szinte teljesen önfinanszírozóvá válhatna az állam, hiszen teljes egészében belföldi szereplők finanszíroznák a forintadósságot
– vezette le az MNB alelnöke.
Nagy Márton arról is beszélt: sokan azt gondolják, hogy az alacsony kamat miatt nincs mozgásterük a jegybankoknak, holott más mozgástér is létezhet. Példaként megemlítette, hogy az MNB mérlege az általános emelkedéssel szemben csökkent az elmúlt években, vagyis úgy sikerült lazítani, hogy közben „a mérleget összenyomtuk, és annak szerkezetével játszottunk”.
Ha a mérlegből kikerül a készpénz, akkor még kedvezőbb a kép, ez pedig mozgásteret jelent az esetleges sokkokkal szemben
– érvelt az MNB alelnöke.