A komposztálás lehet a jövő temetkezési formája
A temetkezés sem egy nullemissziós, azaz a környezetet nem terhelő tevékenység: a standard elhantolás során kémiai anyagok juthatnak a talajba, míg a szintén népszerű hamvasztás széndioxid kibocsátással jár. Magától értetődő ötlet tehát, hogy az emberek inkább elkomposztálják magukat otthon, a kertben, így lebomlásuk folyamata sokkal természetközelibbé válik, ráadásul olcsóbb is lenne – írja a 444.hu.
Ennek még nincs törvényi lehetősége, de ez – az Egyesült Államok Washington államában legalábbis – változhat, ha átmegy egy erről szóló törvénytervezet.
Az egész államból kapok leveleket, amelyben arról írnak az emberek, mennyire izgatottak, hogy akár fák vagy más növények részei legyenek haláluk után
– nyilatkozta a Jamie Pedersen, demokrata szenátor a tervezetről, amit a 2019-es törvényhozási ciklusban szeretné benyújtani.
Nemcsak zöldebb, de olcsóbb is
Az ötlet nemcsak a környezetért aggódók miatt lehet népszerű, hanem szociális vonzata miatt is: míg egy hagyományos temetés 7000 dollár körül kezdődik, a komposztálás kijöhet 5500 dollárból, írja az NBC. A törvénytervezet nemcsak az emberi komposztálás intézményét legalizálná, hanem lehetővé tenné az államban az emberi maradványok – maffiafilmekből ismerős – lúgos hidrolízisét is, azaz gyorsított, maró anyaggal történő elbontását.
A csirkék adták az ötletet
Maga az ötlet egyébként 2013-as, egy seattle-i dizájner felvetése nyomán lett országosan ismert. Katrina Spade tette fel a kérdést, hogy miért csak két, meglehetősen drága és környezetszennyező módja van az elhunytak eltemetésére. Spade-nek egy barátja mutatta meg, hogyan komposztálja el farmján a baromfiakat. Ezután komoly kutatómunka kezdődött a Nyugat-Karolinai és a Washington állami egyemeten is a technológia kidolgozására, amely az emberi maradványokat egy hónap alatt képes elkomposztálni miután a hidrolízis megtörtént.