A járványügyi központban már fertőtlenítőszer is alig van, súlyos betegségek vizsgálata állhat le
Az állami járványügy központi intézetének a működését veszélyezteti, hogy már a legalapvetőbb felszerelések is lassan teljesen elfogynak – tudta meg a hvg.hu az intézmény belső levelezéséből. Az OKI Klinikai és Járványügyi Mikrobiológiai Igazgatóságában azért vehette át az uralmat a káosz, mert a kormány új nemzeti központba szervezte az intézményt, ami hivatalosan október 1-től létezik, de a dolgozóknak még új munkaszerződésük sincs.
Az OKI Klinikai és Járványügyi Mikrobiológiai laborjai pótolhatatlan feladatot látnak el: ide érkeznek a beteganyagok az ország különböző pontjairól, amelyekben aztán fertőző betegségek jelenlétét vizsgálják. Az intézmény az állami járványügy egyik központja, amely -ahogy a honlapjukon írják – “Közép-Európa egyetlen, népegészségügyi célból létrehozott legmagasabb biztonsági szintű laboratóriuma, ahol a veszélyes kórokozók diagnosztikája teljeskörűen megoldott”.
A portál birtokába került belső levelezést az akkori igazgató, Takács Mária indította el, aki azzal a kéréssel fordult az egyes osztályok illetékeseihez, hogy írják össze, “milyen vizsgálatok állnak le, és kb. mikor” az eszközök hiánya miatt.
Nincsenek tesztek és reagensek, de gumikesztyű és fertőtlenítőszer is alig maradt
Az október 3-án és 4-én küldött levelekből többek között az derült ki, hogy leáll “a reagensek hiánya miatt az összes molekuláris vizsgálat, így a nyugat-nílusi láz, a kanyaró/rubeola, parvovírus” vizsgálat, továbbá “teszthiány miatt a nyugat-nílusi láz egyes verifikáló vizsgálatai”, valamint a “hepatitisvírusok (A, B, C, D, E) molekuláris diagnosztikája” is. A tesztek hiánya miatt az intézet referencialaboratóriumi tevékenysége is nehézségekbe ütközik, és a központban nemcsak nemzeti, hanem WHO-referencialaborok is üzemelnek.
A laboratóriumokban nemcsak a reagensek és a tesztek fogytak el, hanem a gázpalackok, a fertőtlenítőszer, valamint a gumikesztyűk, és a baktériumok táptalajának készítéséhez szükséges alapanyagok is. A “táptalajellátás leállása az egész laboratórium működését leállítja” – írják. Az üzenetek szerint a “gázpalack hiánya miatt kénytelen lesz leállni” több laboratórium, ugyanis a tenyésztéshez több kórokozó esetén csökkentett oxigénkoncentrációra van szükség, amihez szén-dioxid kell. “Jelenleg az utolsó palackokat használjuk” – írják vastag betűkkel.
Mindenen spórolunk, és így dolgozunk veszélyes környezetben, veszélyes kórokozókkal. Még a gumikesztyűvel is spórolni kell, amit elvileg nem lehetne többször használni, de muszáj, mert már rég elfogyott volna. Ahogy a körlevélben is írták, fogytán van a fertőtlenítőszer, alig tudjuk fertőtleníteni a felületeket és magunkat, ez több mint veszélyes, hiszen megfertőzhetjük egymást és a mintákat is
– fejtette ki egy neve elhallgatását kérő dolgozó.
“A klímát biztosító berendezés ékszíja is elszakadt, amit egy használt, nem teljesen megfelelő darabbal pótoltak. (…) Amennyiben a klíma leáll, a steril helyiségben nem lesz biztosítva a megfelelő hőmérséklet és a túlnyomás” – írja az intézmény egyik vegyészmérnöke. Vagyis a steril laboratórium nem lesz többé steril.
A káosz oka a fedezethiány és az átszervezés
Az intézmény dolgozói szerint a beszerzések a fedezethiány és az átszervezés miatt akadtak el. Ugyanis az október 1-től megalakult az új csúcsszerv, a Nemzeti Népegészségügyi Központ. Ez az eddigi Országos Közegészségügyi Intézetből – ahova a járványügyi igazgatóság is tartozott – plusz az ebbe beleolvasztott, az Emberi Erőforrások Minisztériuma országos tiszti főorvosi feladatokért felelős helyettes államtitkára által irányított szervezeti egységekből jött létre.
Az október 1-jén életbe lépő változásról a járványügyi központ dolgozóit szeptember közepén értesítették, ekkor tudták meg, hogy ezentúl közalkalmazottak helyett közszolgálati tisztviselők lesznek. Azt, hogy ki milyen státuszt kap, és pontosan milyen fizetésért, nem közölték. Illetve körbeküldtek egy bérkalkulátort, de az egyik dolgozó elmondásai szerint az közszolgákra van szabva, és “értelmezni sem tudja a különféle tudományos minősítéseket, PhD-t vagy a szakvizsgákat”.
Vagyis két hete úgy dolgoznak, hogy azt sem tudják, ezt milyen jogviszony alapján teszik, és mennyi fizetésért. Ráadásul a magas tudományos fokozatokkal rendelkező szakemberek közül többen nem kívánnak kormánytisztviselők lenni, mert “nem akarják a nevük mellé ezt a címkét”.
Már elkezdődött a felmondási hullám
El lehet képzelni, milyen benn a légkör, ez a fő beszédtéma, az emberek kérdezgetik egymást, hogy ’te mit fogsz csinálni’, vagy ’maradsz, vagy már állást keresel
– magyarázta a neve elhallgatását kérő forrás. Az átszervezés híre óta már többen felmondtak, pedig az intézmény egyedülálló szakembergárda dolgozik, akik mind speciális területen jártasak,és roppant nehezen pótolhatók.