A humor él, csak a Mikroszkóp halott
1967. október 13-án, 50 évvel ezelőtt nyílt meg a Mikroszkóp Színpad. A 180 férőhelyes kabarészínház aktuális, politikai kabarékat mutatott be. A Mikroszkóp Színpad elnevezése a méretére utalt, ez volt Budapest legkisebb színháza.
Műsoraiból emlékezetesek Komlós János konferanszéi, Hofi Géza magánszámai, Boncz Géza szerepei, írásai, de a Markos-Nádas duó pályafutása is itt indult.
Első vezetője és alapítója 1967-től Komlós János volt, aki akkor már a Népszabadság kulturális rovatvezetőjeként, a Rádiókabarén és a televízión keresztül országos ismertségre tett szert. Az állampárt felső bizalmi köréhez tartozó Komlós Aczél György támogatásával – megszerezte a Párttól az jóváhagyást egy önálló kabarészínház alapítására. A műsorok nagy részét ő maga írta és konferálta. A színészek megszerzéséhez többször a befolyását is latba vetette, így volt egy Harkányi Endre és Gera Zoltán esetében is.
Főrendezője 1970–1980 között Marton Frigyes, aki 1980-tól 1985-ig igazgatta az intézményt. Ő szerződtette az egyre népszerűbbé váló Hofi Gézát is, aki a társulat meghatározó sztárja lett, bár először alpárinak tartották a humorát. Az 1982-es Humorfesztiválon berobbanó Markos-Nádas duót még abban az évben szerződtette a Mikroszkóp, és 1992-ig a színház legsikeresebb fellépőiként szerepeltek, Boncz Gézával kiegészülve.
1985-től 2009-ig Sas József következett az igazgatói poszton, ő már ’73 óta ott játszott. Utána rövid ideig Selmeczi Tibor, majd Verebes István volt az igazgató. Nádas György már Új Mikroszkóp Színpad néven vezette.
2012-ben egyesült a Thália Színházzal, majd októberben jogutódlással megszűnt, azóta Mikroszínpad néven, annak részeként működik.
Címlapfotó: Facebook