A hatóságok is lemondtak a hajléktalantörvény alkalmazásáról
Tavaly októbertől március 4-ig országszerte 338 esetben alkalmazott helyszíni figyelmeztetést a rendőrség „életvitelszerű közterületi tartózkodás” szabályainak megsértése miatt – tudta meg a Népszava az Országos Rendőr-főkapitányságtól. Ez pedig azért figyelemre méltó, mert már január elején 298 helyszíni figyelmeztetésnél tartottak, vagyis a jelek szerint a leghidegebb hónapokban csökkent a büntetési kedv – mintha már a rendőrség is belátta volna, nincs értelme azért bírságolni valakit, mert az utcán él. A szigor enyhülésére utal az is: januárig 10 hajléktalant állítottak bíróság elé azért, mert az utcán élt, azóta viszont egyetlen embert sem.
A számok máshol is ezt igazolják
A kormányzati szándék sikertelenségét igazolják más mutatók is. Ugye az eredeti elképzelés az lett volna, hogy az életvitelszerűen utcán tartózkodókat erőszakkal terelik be a hajléktalanszállókra, amiből logikusan következne, hogy nő ezen intézmények kihasználtsága. Ezzel szemben Aknai Zoltán, a Menhely Alapítvány elnöke így nyilatkozott a Népszavának:
Március 11-én országosan 82 százalékos volt az éjjeli menedékhelyek kihasználtsága. A februári hidegebb napokon 86-88 százalék körüli volt az arány. Ezek nagyjából megegyeznek az előző évek hasonló időszakában felvett adataival. Nem látjuk, hogy a szigorításnak ebben a tekintetben lett volna bármilyen hatása.
Elbújtak
A szakemberek szerint a szigorítással annyit sikerült elérni, hogy az utcán élők nem a menhelyekre vonultak be, hanem elrejtőztek. Ez pedig azért problémás mert így a szociális munkások is nehezebben találják meg őket.
10-20 esetről van szó
Eddig összesen 10-20 olyan esetet számoltunk össze, amikor a hozzánk bekerülő ügyfelek kifejezetten a közterület életvitelszerű használatának tilalmával összefüggésbe hozható okokból érkeztek hozzánk. Azaz rendőrségi beszállítások során, vagy azért, mert az új szabályokra hivatkozva „elzavarták”, „elküldték” a közterületi helyszínről
– fogalmazott Breitner Péter a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményeinek (BMSZKI) szakmai igazgatóhelyettese. Hozzátette: Utcai szolgálatuknak egy esetben van tudomása arról, hogy a rendőri szervek közterületi tartózkodás miatt vették őrizetbe ügyfelüket, aki információik szerint a bírósági tárgyalás után figyelmeztetésben részesült.
A BMSZKI se találja őket
Egyébként a BMSZKI munkatársai is azt tapasztalják, kevesebb hajléktalan emberrel találkozni közterületen. „A VI. kerületben például csaknem a felére csökkent azok száma, akiket idén télen el tudtak érni. Nem tudunk egzakt választ adni arra a kérdésre, hogy hová lettek. Feltehetően olyan helyekre húzódtak vissza, ahol kevésbé vannak szem előtt, esetleg más – nem BMSZKI által fenntartott – intézményekbe mentek” – vélekedett Breitner Péter.
A BM nem illetékes, az EMMI nem válaszol
A lap megkereste a Belügyminisztériumot is azzal kapcsolatban, hogy az ismert adatok, tapasztalatok alapján mennyire tartják eredményesnek a szabálysértési törvény módosítását. Nem tartják magukat illetékesnek az ügyben, ezért az Emberi Erőforrások Minisztériumához továbbították a megkeresést, ahonnan a cikk megjelenéséig nem érkezett válasz.