A gyümölcsök 73 százaléka tartalmaz növényvédőszereket
Egy francia civil szervezet öt éven keresztül vizsgálta az országban a növényvédőszer-maradványok jelenlétét nem biogazdálkodásból származó gyümölcs- és zöldségfélében. A 19 fajta gyümölcsből és 33 féle zöldségből összesen több mint 11 ezer mintát néztek meg, és végül a gyümölcsök 73 százalékában és a zöldségek 43 százalékában találtak peszticid nyomokat.
A legszennyezettebbnek a szőlő és a zellerszár bizonyult, előbbinél a minták 89 százalékát találták szennyezettnek, utóbbi esetében pedig 85 százalékosnak ítélték a szennyezettség mértékét. A nagyobb gond a szakemberek szerint az, hogy a gyümölcsminták 2,7 százalékánál, a zöldségféléknél pedig 3,5 százalék esetében a kemikáliák szintje meghaladta az Európai Unió által meghatározott legmagasabb maradékanyag-határértéket.
A szőlőt szorosan követi a mandarin, a cseresznye és a grapefruit, több mint a minták 80 százaléka volt szennyezett. A legkevesebb vegyszer a szilvában, a kiviben és az avokádóban volt jelen (körübelül 30 százalékukban mutattak ki peszticideket). A zöldségek esetében a friss fűszernövények, a cikória és a saláta van az élen, több mint 65 százalékos szennyezettségi aránnyal. A legtisztábbak (kevesebb mint 5 százalékos szennyezettség) a cukorrépa, a spárga és a csemegekukorica.
A peszticidek koncentrációja és humánegészségügyi hatása nem derül ki a felmérésből, így kérdéses, hogy ezen gyümölcsök, illetve zöldségek fogyasztása milyen kockázattal jár.
Címlapkép: Thinkstock