A fiúkra is kiterjesztené a kormány a térítésmentes HPV elleni védőoltást
Az MTI adta hírül, hogy az iskolai védőoltási program keretében a 12 éves fiúkra is kiterjesztené a kormány a HPV-védőoltást – mondta Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár a Mályvavirág Alapítvány által szervezett méhnyakrák-megelőzési hét nyitórendezvényén.
Horváth Ildikó felidézte, hogy az állam 2014 óta minden évben sikeresen, térítésmentesen biztosítja a méhnyakrák elleni védőoltást az iskolákban a 12 éven felüli lányoknak, akiknek a beoltottsági aránya 75 százalék feletti. Hozzátette: egyre több orvostudományi adat tanúskodik arról, hogy a védőoltás a fiúk esetében is hatékony a humán papilloma vírus ellen.
A szombati rendezvényen az államtitkár hangsúlyozta a kormány elkötelezettségét a méhnyakrák megelőzésének kérdésében, amely betegségben sajnálatos módon évente ötszáz nő hal meg Magyarországon. Horváth Ildikó hozzátette: az ingyenes szűrés lehetőségével még mindig kevesen élnek a 25 és 65 év közötti nők körében.
A szűréssel és az oltással megelőzhető lenne a méhnyakrák
Koiss Róbert, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház osztályvezető főorvosa is a szűrés és az oltás fontosságáról beszélt, amelyek kombinációjával a méhnyakrák kialakulása megelőzhető. A betegséget roppat nehéz korai stádiumban észrevenni, ugyanis csak akkor jár tünetekkel, amikor a daganat már továbbterjedt. Éppen ezért a rendszeres szűrésnek rendkívüli szerepe van, hiszen minél korábbi stádiumban ismerik fel a betegséget, annál jobbak a gyógyulás esélyei – hangsúlyozta a főorvos. A szűrés a rákmegelőző állapotot is nagy arányban kimutatja, így kezeléssel elkerülhető a méhnyakrák kialakulása.
A hétfőtől induló XIII. európai méhnyakrák-megelőzési hét keretében a Mályvavirág Alapítvány szervezésében az ország 120 településén tartanak a nőket sújtó daganatos megbetegedésekkel témájában szakmai és felvilágosító előadásokat, különböző programokat.
Sajnos hiába hangsúlyozzák a szakemberek, még mindig rengetegen az oltásellenes mozgalom táborát tömörítik. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) a fejlett, nyugati országokban terjedő oltásellenességet 2019 tíz legnagyobb közegészségügyi fenyegetése közé sorolta – írja a 444.hu. A trendnek köszönhetően például Olaszországban és Kaliforniában újra járványt okoztak egykor már leküzdöttnek hitt betegségek.