800 nem létező diák után igényelt állami támogatást a tánciskola
Egy nyíregyházi táncművész házaspár egy korlátolt felelősségű társaságot alapított, amellyel két alapfokú tánciskolát nyitottak a megyében. Ezen intézmények az alapítójuktól és az államtól kapott normatív pénzügyi támogatásból működnek. Az állami támogatáshoz szükséges, hogy a diákok valóban részt vegyenek az egész éves oktatásban, valamint megfelelően kell vezetni tanügyi nyilvántartásaikat, írja az ugyeszseg.hu.
Az alapító vádlottak és a két iskola igazgatója 2011-től 2013-ig a tényleges diákjaik mellett nyolcszáz további tanulóra is igényeltek támogatást. Ők nem jártak egyáltalán a tánciskolába, vagy csak egy-két hónapig tanulták szalagavató táncukat. Az osztálynaplóba és az egyéb nyilvántartásokba róluk is feltűntették, hogy tanórákon jelen voltak és le is osztályozták őket.
Összesen 61 millió forinthoz jutott hozzá így az alapító házaspár jogtalanul. Ezt részben készpénzben felvettek, részben luxusterepjárók lízingelésére fordították. Ők a vádiratban a teljes összegért felelnek, míg a diákok iskolába járását leigazoló pedagógusok csak az általuk könyvelt diákok utáni támogatásért.
Az okozott vagyoni hátrány megtérülésére van esély, mivel a nyomozás során ingatlanokat is zároltak. Az alapítókra és az egyik igazgatóra az ügyész végrehajtandó börtönbüntetést és közügyektől eltiltás mellékbüntetés kiszabását indítványozta, míg a többi pedagógus esetében felfüggesztett börtönbüntetést, illetve pénzbüntetést. Kérte továbbá, hogy a bíróság tiltsa el a vádlottakat a pedagógus foglalkozástól.
Címlapkép: Heathcliff O’Malley-WPA Pool/Getty Images