5,2-es erősségű földrengés volt Romániában
Közepes, a Richter-skála szerint 5,2-es erősségű földrengés történt hétfőn, romániai idő szerint 16 óra 58 perckor Olténiában, Gorj megyében, 15 km-es mélységben – írja a Transtelex az Országos Földfizikai Intézetre hivatkozva.
A földmozgást a lap kolozsvári szerkesztőségében is észlelték, noha a rengés epicentruma 179 kilométerre volt a várostól. Beszámolók szerint a rengést Temesváron és Nagyszeben is lehetett érezni.
A földtani intézet tájékoztatása szerint kisebb utórengések is követték a földmozgást. A helyi katasztrófavédelmi főigazgatósági tájékoztatás alapján eddig sem anyagi kárról, sem sérültekről nem érkezett bejelentés.
Szakértői nyilatkozat szerint nincs összefüggés a romániai és a törökországi földrengések között.
Gyakoriak a földmozgások ebben a térségben
Az amerikai földtani intézet (USGS) gyorsjelentése szerint a romániai földmozgás 5-ös erősségű volt, 10 kilométeres mélységben történt, a felszínen a Zsílvásárhelytől (Targu Jiu) 20 kilométernyire északra lévő Plosnita község közelében – írja az MTI.
Marcel Romanescu, Zsílvásárhely polgármestere a Digi 24 hírtelevíziónak azt mondta: a rengést a városban erősen lehetett érezni, sokakat megijesztett, de károkról nincs tudomása, a 112-es segélyhívót sem hívták a földrengés miatt.
Húsz perccel később 3-as erősségű utórengés következett be ugyanabban a téréségben.
Mihai Diaconescu, a INFP ügyeletese szerint az olténiai, kis mélységben lévő szeizmikus térségben gyakoriak a földmozgások, de ilyen erősségű rengésre eddig nem volt példa.
Romániában főleg a Kárpátok kanyarulatában lévő Vrancea szeizmikus térséget tartják veszélyesnek. A több mint százkilométeres mélységből induló, nagy erejű földmozgások évszázadonként legalább kétszer okoztak jelentős pusztítást Bukarest térségében. A legutóbbi, 1977-es 7,2-es erősségű földrengésben több mint 1400-an haltak meg, és több mint 11 ezer ember megsérült.
Nyitókép: Illusztráció. Fotó: Getty Images